Zoborožec štítnatý v Thajsku téměř vyhynul, poslední stovka ptáků odolává lovcům „červené slonoviny“

UVNITŘ VIDEO – Unikátní konstrukce zobáku, který není na rozdíl od dalších druhů zoborožců dutý, ale tvoří ho jednolitý monolit, se může stát zoborožci štítnatému osudná. Vysoká poptávka po „červené slonovině“, zejména z Číny, vede k postupnému vybíjení těchto ptáků a v některých zemích, jako například v Singapuru, byl zoborožec štítnatý již vyhuben. Podobný osud jej zřejmě čeká i v Thajsku, kde momentálně žije poslední necelá stovka jedinců, upozorňuje agentura AP. Materiál ze zobáku zoborožců štítnatých se používá na výrobu prstenů, přívěsků a dalších ozdobných předmětů. Ptáci jsou proto vybíjeni po stovkách a poptávka po jejich zobácích neustále roste.
Ačkoli je zoborožec štítnatý vedený jako kriticky ohrožený v Červené knize ohrožených živočichů IUCN, jeho ochrana je velmi komplikovaná. Ochránci přírody čelí rozsáhlým klanům pašeráků, kteří využívají zkorumpované úředníky. „Status kriticky ohroženého živočicha je pouhý krok od „vyhynulého v přírodě“ a dva kroky od toho, aby se stal úplně vyhynulým,“ upozorňuje Dr. Kaset Sutacha, předseda Thajské společnosti pro ochranu ptáků a vedoucí kliniky exotických a divokých zvířat na Veterinární fakultě Kasetsart University v Bangkoku. Obavy o osud tohoto zoborožce vzrostly poté, co nezisková organizace TRAFFIC nedávno zveřejnila fotografie desítek lebek se zobáky určených k prodeji.

Jedna lebka vyjde na tisíce dolarů

Ochránci přírody vyvíjí prostřednictvím online petice na webu Chance.org tlak na thajskou vládu, aby zoborožce štítnatého zařadila na národní seznam ohrožených druhů, pro které existují záchovné programy. Nyní je na něm 19 druhů zvířat. Zoborožec štítnatý je již součástí oficiálního seznamu chráněných zvířat v Thajsku, ale přidáním na seznam druhů se záchovným programem by bylo možné účinněji bojovat za jeho záchranu, vysvětluje Kaset Sutacha. „Znamenalo by to, že bychom mohli od vlády získat potřebné peníze, lidi a nástroje, včetně vytvoření národního plánu ochrany zaměřeného právě na tento druh,“ uvedl Sutacha. Zoborožců ubývá nejen v Thajsku, ale také v Malajsii nebo Indonésii.

K TÉMATU: Pašerácká cesta vajec arů hyacintových z Brazílie do Evropy: National Geographic popsal, jak to funguje

Podle londýnské agentury Environmental Investigation Agency se cena materiálu ze zobáku zoborožce štítnatého pohybuje na pětinásobku ceny slonoviny. Hlavním odbytištěm je Čína, ale poptávka po zoborožcích zobácích je také v Laosu a Thajsku. Organizace TRAFFIC zaznamenala za posledních pět let na facebookových prodejních skupinách v Thajsku nejméně 546 nabídek částí zoborožců štítnatých. Obchodníci platí vesničanům pět až šest tisíc thajských bathů (165 až 200 dolarů, tedy do 5 000 Kč) za hlavu zoborožce. Ve městech jde až o dvoj či trojnásobek. Při dalším prodeji v zahraničí ceny exponenciálně rostou. Koncoví zákazníci tak za lebku se zobákem zaplatí i několik tisíc dolarů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Doug Janson
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..