Milovníci bělouchých kakaduů vybrali sedm tisíc dolarů na obnovu vykáceného borového háje

UVNITŘ VIDEO – Pět dní stačilo členům komunity RevegGnangara v západoaustralském Perthu na to, aby vybrali sedm tisíc dolarů na obnovu borovicového háje v oblasti Gnangara, jež je součástí pobřežní nížiny Perth-Peel. Les byl oblíbeným místem ohrožených kakaduů krátkozobých, označovaných též za kakaduy bělouché. Skupina milovníků těchto papoušků se nechtěla smířit s tím, že po vykácení háje papoušci neměli kde sehnat potravu a z oblasti se zcela odstěhovali. Podle průzkumu, který provedlo 750 dobrovolníků ještě před vykácením háje, se 70 procent všech kakaduů krátkozobých v regionu soustředilo právě v borovicových hájích Gnangara.
„V oblasti Gnangara bude pro kakaduy krátkozobé nedostatek potravy, pokud okamžitě nedojde k rozhodnutí o obnově lesa,“ upozornil koordinátor projektu na záchranu kakaduů krátkozobých Adam Peck. Vzhledem k tomu, že populace těchto papoušků v metropolitní oblasti Perth za posledních deset let klesla o 35 procent, požádala organizace BirdLife Australia místní vládu, aby se zasadila o okamžitou obnovu lesních porostů v Gnangaře. Dobrovolnícu zároveň vypsali sbírku, jejímž cílem bylo získat 10 tisíc dolarů na zahájení rekultivace oblasti a vysázení nových stromů. Téměř tři čtvrtiny cílové částky se podařilo vybrat za rekordních pět dní.

Vláda vyčkává, zatím utlumila kácení borovic

„Komunita vůbec nemusela nic podobného podnikat, ale dokud je vláda nečinná, musíme se pokusit zachránit kakaduy krátkozobé před dalším poklesem jejich populace sami,“ uvedla členka komunity Laura Thomasová. „Vysadíme sazenice borovic, abychom zajistili potravu pro papoušky. Touto akcí vyšleme vládě jasný signál, že její nečinnosti v této věci je nepřijatelná.“ Mluvčí ministerstva životního prostředí uvedl, že vláda je připravena kakaduy chránit. „Kabinet omezil těžbu komerčních borovicových hájů, které se staly důležitým zdrojem potravy pro kakaduy,“ podotkl. „Podařilo se tak zachovat například vzrostlé borovicové háje v rezervaci Dick Perry, kde se kakaduové vyskytují,“ dodal.

K TÉMATU: Umělé budky pro kakaduy krátkozobé na předměstí Perthu slaví úspěch, vylíhlo se v nich první mládě

Podle mluvčího vlády další kroky závisí na vyhodnocení zprávy o posouzení vlivů na životní prostředí v oblastech Perth a Peel, jež byla zveřejněna v květnu a která identifikovala mezery v ochraně kakaduů krátkozobých. „Agentury napříč resorty nyní spolupracují na hledání nejšetrnějších způsobů těžby borovicových hájů v oblastech Gnangara, Pinjar a Yanchep,“ uvedl. „Budou přitom stavět na závěrech vědeckých analýz za poslední desetiletí a doporučeních úřadu ochrany přírody.“

Úvodní foto: Christine Groom
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..