Pašerácká cesta vajec arů hyacintových z Brazílie do Evropy: National Geographic popsal, jak to funguje

UVNITŘ VIDEO – Jak se pašují vejce vzácných papoušků z Amazonie do Evropy a jak se zde vylíhlá mláďata legalizují pro trh EU? Praktiky novodobých pašeráků popsala v článku pro nizozemskou mutaci časopisu National Geographic vídeňská spolupracovnice Denise Hruby. Zmiňuje v něm případ turisty, který přicestoval z dovolené v Brazílii do švýcarského Curychu. Policisty na letišti překvapila jeho „kachní“ chůze. Na první pohled byla vtipná, jako by něco skrýval pod oblečením. Podezřívali ho z pašování drog, ale při osobní prohlídce narazili u spodního prádla na pás s 25 vejci arů a amazoňanů odebraných z hnízd v Amazonii. Muž je měl přivázána k tělu, aby je udržel během jedenáctihodinovém letu do Evropy v teplu.
Vylíhlá mláďata se napíší na rodiče v zajetí

Švýcarští policisté poté zjistili, že se podobné případy vyskytly i na jiných evropských letištích. Pašeráci již nedováží ptáky, ale jejich vejce, aby je v Evropě inkubovali v umělých líhních a poté je prohlásili za potomky papoušků chovaných v zajetí. Je to podobný princip jako praní špinavých peněz: pašovaná, nelegálně získaná vejce se zlegalizují zfalšováním dokladů a značením kroužky CITES. Takový papoušek už může být nabízen k prodeji, aniž by vzbuzoval jakékoli podezření. Curyšský případ dovedl vyšetřovatele k chovateli, s nímž zadržený muž spolupracoval a který žil na odlehlém místě v horách, kde choval exotické ptáky. Voliéry byly plné stovek papoušků. Vyšetřovatele na první pohled zaujali arové hyacintoví.

K TÉMATU: Žena pašovala 60 vajec amazónka krátkoocasého z Brazílie, zatkli ji v Portugalsku

Největší papoušek světa patří mezi často pašované ptáky. Mezi chovateli je velmi populární a jeho cena je stále vysoká (v přepočtu 300 tisíc korun za mládě samečka, samičky jsou ještě dražší). Obchod s ary hyacintovými odchycenými v přírodě je přísně zakázaný, druh je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. To znamená, že u všech jedinců chovaných v zajetí musí být prokázán legální původ nejen daného ptáka, ale i jeho rodičů. I když je cena arů hyacintových vysoká a jejich chov složitý, zájemců o tyto ptáky neustále přibývá. „Je to něco jako Porsche mezi chovateli papoušků,“ líčí německý chovatel Norbert Hebel. Problém je v tom, že arové hyacintoví se v zajetí komplikovaně rozmnožují. Pohlavně dospělí jsou až ve 12 letech (i když existují výjimky), ale kladou méně vajec a ta bývají často čistá nebo v nich odumírají zárodky.

Padělání dokladů a rotace kroužků z uhynulých ptáků

V celé Evropě převažuje u arů hyacintových poptávka nad nabídkou. To vede pašeráky k podnikání riskantních cest s vejci z Brazílie do Evropy. Pokud nejsou odhaleni, mnohonásobně se jim to vyplatí. Řada lidí je ochotna za aru hyacintového zaplatit i výrazně přes 10 tisíc euro. Vejce obvykle končí v líhních v Portugalsku, které je nejblíž od Brazílie. Jakmile se vejce dostanou na území Evropské unie, je už jednoduché později vylíhnutá mláďata zlegalizovat. Stačí, když se pašeráci spojí s majiteli legálně chovaných párů arů hyacintových a nechají mláďata registrovat jako jejich potomky. Poté dostanou speciální kroužky CITES a potvrzení o legálním původu. Právě dokumenty a kroužky připravené k falšování původu mláďat nalezli švýcarští vyšetřovatelé u spolupracovníka zadrženého muže z curyšského letiště.

ČTĚTE TAKÉ: Švýcar propašoval ve spodním prádle 150 vajec vzácných a ohrožených druhů papoušků

V chovném zařízení se nacházelo několik starších párů arů hyacintových, ale také několik mláďat. K prokázání, zda jde o legální jedince odchované v zajetí, nebo potomky divokých papoušků z přírody, posloužily paternitní testy pomocí analýzy DNA. Vyšetřovatelé odebrali mláďatům i jejich údajným rodičům vzorky peří a zaslali je do laboratoře. Výsledky prokázaly, že tři arové hyacintoví a další čtyři papoušci nebyli potomky párů uvedených v dokumentech. Dohromady šlo o ptáky v hodnotě přes 100 tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Vyšetřovatelé tedy dospěli k jedinému možnému závěru, že jde o ptáky vylíhlé z pašovaných vajec. Soud se s jejich výkladem ztotožnil a oběma mužům uložil vysoké pokuty. Oba však mohou nadále chovat exotické ptáky a obchodovat s nimi. National Geographic v souvislosti s podobnými případy hovoří o „vaječné mafii“.

Česko už má také podobný případ s ary kobaltovými

Rakouské úřady například pracují na případu z roku 2016, kdy došlo ke konfiskaci 80 chráněných exotických ptáků, včetně arů hyacintových. Majitelé exotů policisty přivedli na stopu pašeráků, kteří vozí z Brazílie vejce pro inkubaci v Evropě. Ta je podle Bernarda Ortiz-von Halleho, bývalého ředitele jihoamerické pobočky ochranářské organizace TRAFFIC, hlavním odbytištěm zájmu o vejce vzácných papoušků. Klíčovou roli hraje Portugalsko, kde se ptáci uměle líhnou a dokrmují, aby se poté rozváželi po celé Evropě. Tímto způsobem byli do České republiky v roce 2012 dovezeni tři arové kobaltoví, které českým odběratelům zabavila celní správa společně s inspektory životního prostředí. Šlo o první případ, kdy byl někdo v České republice odsouzen za pašování papoušků do vězení.

NAPSALI JSME: Španělé zadrželi na letišti v Madridu pašeráka vajec a mláďat papoušků z Paraguaye

Portugalsko je pro pašeráky ideální výchozí místo v Evropě, protože je spojeno s Brazílií více než 60 přímými lety týdně, a to i z některých menších brazilských letišť, která jsou dále ve vnitrozemí a blíž lesům, odkud pochází pašovaná vejce. Jenom v letech 2003 až 2015 řešily portugalské úřady 11 případů pašovaných vajec a zabavily jich celkem 358. Část z nich patřila arům hyacintovým. I když se jednotlivé státy EU snaží kontrolovat chovy arů hyacintových, především pak ty, které vykazují překvapivě vysoké a konzistentní počty odchovaných mláďat, není to podle National Geographic jednoduché. Ve většině zemí totiž kontrolní orgány musí uhradit paternitní testy, které si vyžádají od chovatelů. A test rodičovství u čtyř arů může vyjít až na 13 500 dolarů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..