Australané umístí GPS lokátory na divoké kočky, aby zjistili, kudy a kdy chodí lovit papoušky noční

Malé GPS lokátory mají odhalit, zda divoké kočky, které se vyskytují z blízkosti hnízdišť vzácných australských papoušků nočních, podnikají výpravy za potravou do míst, kde jsou hnízda těchto ptáků a jak často se tak děje. Ochránci přírody tímto způsobem chtějí zjistit, jak vážným nebezpečím divoké kočky pro papoušky noční jsou. Přehodnotili tak dosavadní přístup, kdy veškeré divoké kočky v lokalitách výskytu papouška nočního nemilosrdně likvidovali. Podle australského zpravodajského portálu ABC by se tak kočky paradoxně mohly stát klíčem k záchraně papoušků nočních, jichž v přírodě přežívá jen několik desítek, maximálně pak do 250 jedinců.
„Všechny důkazy nasvědčují tomu, že v několika lokalitách roztroušených po celé zemi žije jen několik ptáků,“ potvrzuje Steve Murpthy, ekolog z Queenslandské univerzity. „Například v západním Queenslandu dosavadní průzkumy prokázaly, že jsou zde desítky, nikoli stovky papoušků nočních,“ dodává. Nejznámější lokalitou tajemných ptáků je rezervace Pullen Pullen v jihozápadním Queenslandu, jejíž přesnou polohu ochránci i vláda přísně tají, aby předešli nájezdu zvědavců z řad amatérských ornitologů. Divoké kočky zde byly jedním z hlavních predátorů, který lovil papoušky noční. Ochránci proto logicky podnikli veškeré kroky k tomu, aby se koček v rezervaci zbavili.

Hlídač rezervace papoušků nočních s ulovenou divokou kočkou (Foto: Threatened Species Recovery Hub)

Kočky samy označí, kde je nejlépe odchytit

„Divoké kočky se tam vyskytují, to víme naprosto jistě. A jsme přesvědčeni o tom, že papoušci noční jsou velmi citliví na jejich predaci,“ ujišťuje Murphy. „Když máte co do činění s hrstkou ptáků, stačí jen málo koček, aby vznikl opravdový problém.“ Tým ochránců se ale rozhodl přehodnotit strategii naprostého vymýcení všech divokých koček v oblasti. Místo toho plánuje odchytit a poté znovu vypustit několik koček, aby se více dozvěděl o jejich životě a chování. „Může se vám zdát divné, co jsme se rozhodli udělat, tedy že v určitých místech chytáme divoké kočky a umisťujeme na ně GPS lokátory, abychom je zase pustili. Díky tomu ale můžeme sledovat jejich pohyb v reálném čase,“ vysvětluje Steve Murphy.

K TÉMATU: Vědci poprvé spatřili a vyfotografovali mládě papouška nočního

Pohyb koček budou ochránci sledovat po dobu jednoho až dvou měsíců, aby lépe pochopili, kde žijí, kudy se pohybují při hledání potravy a jak často vstupují do hnízdišť papoušků nočních. „Když jsou v hnízdech mláďata papoušků nočních, velmi často a nahlas se ozývají,“ popisuje Murphy. „Ozývají se rodičům, žadoní o potravu, a to z nich samozřejmě dělá velmi lehký terč pro divoké kočky z celé oblasti.“ Informace o pohybu koček z GPS lokátorů umožní zpřesnit místa, na která se mají ochránci soustředit při odchytu a odstřelu koček. „Pokud například zjistíme, že kočky tráví většinu času v korytech potoků a jen občas zamíří do hnízdišť papoušků, můžeme s kočkami bojovat u potoků, než se vůbec vydají do míst výskytu papoušků,“ dodal Steve Murphy.

Úvodní foto: Threatened Species Recovery Hub
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..