Vědci poprvé spatřili a vyfotografovali mládě papouška nočního

Papoušek nočníUVNITŘ VIDEO – Dobré zprávy týkající se papoušků nočních, tajemných australských ptáků, o nichž se téměř sto let tradovalo, že jsou vyhynulí, letos neberou konce. Poté, co skupina australských ornitologů objevila novou populaci těchto papoušků v Diamantině národním parku v Queenslandu, se dalším vědcům vůbec poprvé v historii podařilo zdokumentovat čerstvě vylétnuté mládě. Nick Lesenberg a James Watson z Queenslandské univerzity je vyfotografovali v rezervaci Pullen Pullen, informoval australský zpravodajský web ABC. Dosud existovaly pouze snímky dospělých ptáků, případně hnízd s vejci.
„Je to důkaz, že tito papoušci nejen že přežili, ale jejich populace také začínají prosperovat,“ konstatuje ochranářský web Earthtouchnews.com. K objevu mláděte došlo v podstatě náhodou. Oba vědci byli zrovna na studijním pobytu v rezervaci Pullen Pullen, když tu náhle z trsu trávy Spinifex, v nichž si papoušci noční dělají hnízda, nemotorně vylétl mladý pták. „Když jsme si uvědomili, co jsme to vlastně viděli, tedy nejen papouška nočního, ale ještě nezkušené mládě, které je prvním doloženým úspěšným hnízděním druhu, bylo to velmi, velmi vzrušující,“ svěřil se webu ABC Nick Lesenberg.

Čerstvě samostatné mládě papouška nočního zachycené v rezervaci Pullen Pullen v australském Queenslandu (Foto: James Watson/Bush Heritage Australia)

Čerstvě samostatné mládě papouška nočního zachycené v rezervaci Pullen Pullen v australském Queenslandu (Foto: James Watson/Bush Heritage Australia)

Bude jich zřejmě více než 250

Vědecká komunita se od přelomu 19. a 20. století domnívala, že papoušek noční vyhynul. Katastrofální dopad na populace těchto málo probádaných ptáků totiž mělo zavlečení nepůvodních predátorů, lišek a zdivočelých koček, do jeho přirozených biotopů. Teprve v roce 1990 byl v jižním Queenslandu objeven uhynulý papoušek noční, což naznačovalo, že by tento ptačí druh mohl ještě v přírodě přežívat. Dalšího uhynulého jedince nalezl strážce Diamantina národního parku v roce 2006. Teprve v roce 2013 přinesl přírodovědec John Young důkaz o tom, že papoušci noční nevyhynuli, když je nejen našel, ale také vyfotografoval a natočil.

K TÉMATU: Papoušků nočních je více, než se předpokládalo. Novou populaci objevili v národním parku v Queenslandu

Australská vláda následně vytvořila pro papoušky noční přísně střeženou rezervaci Pullen Pullen, do které je zapovězen přístup veřejnosti. Úřady dokonce tají přesné umístění rezervace, které zná jen omezený počet vědců a státních úředníků. V době, kdy zde byli poprvé spatřeni papoušci noční, ornitologové odhadovali jejich celkový počet na 50 až 250. Nyní se zdá, že těchto ptáků bude v přírodě o poznání více. Dokládá to nejen fotografie mláděte v rezervaci Pullen Pullen, ale také objev dalších papoušků nočních v Diamantině národním parku a nález několika hnízd s vejci. Papoušek noční nicméně zůstává v Červené knize ohrožených živočichů IUCN zařazen do nejvyšší kategorie kriticky ohrožených zvířat.

Úvodní foto: James Watson/Bush Heritage Australia
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..