Pesticid 1080 zabil na Novém Zélandu za posledních sedm let 24 nestorů kea

Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Víc než dvacítku nestorů kea, vzácných novozélandských papoušků považovaných za nejinteligentnější zástupce tohoto ptačího řádu, zahubily v posledních sedmi letech otrávené návnady s pesticidem 1080. Smutnou statistiku zveřejnil novozélandský Odbor ochrany přírody. Od května 2008 do listopadu 2015 padlo za oběť toxinu 1080 celkem 24 nestorů kea, kteří jsou ve své domovině přísně chráněni. Ve volné přírodě přežívá maximálně pět tisíc jedinců a zabití jednoho nestora kea úřady trestají pokutou 100 tisíc novozélandských dolarů (v přepočtu 1,8 milionu korun) nebo odnětím svobody na dobu šesti měsíců.
Jediným místem na Novém Zélandu, kde se keové dosud přirozeně vyskytují, jsou Jižní Alpy na Jižním ostrově. Ve stejných lokalitách se ale farmáři potýkají se škůdci v podobě vačic, potkanů, zdivočelých koček a lasic, pro které připravují návnady napuštěné pesticidem 1080. Všeteční nestoři kea se však často přiživují v blízkosti lidských obydlí a nezřídka takovou návnadu pozřou. Přítomnost jedu v těle nestorů odhalila důsledná statistika a rozbor zažívacího traktu uhynulých papoušků. V místech, kde farmáři použili pesticid 1080, docházelo k úhynům nestorů kea do 35 dnů od položení otrávených návnad. Kromě nestorů kea se často návnadami otrávili i chřástalové weka.

Vědci: Převládá pozitivní účinek pesticidu

Ochránci přírody nicméně uznávají, že v lokalitách, kde jsou přemnoženy nepůvodní druhy predátorů, je používání pesticidu 1080 na místě, protože chrání původního druhy zvířat. „Úhyny nestorů kea jsou politováníhodné, ale představují jen náhodné případy. Z celkové statistiky úhynů nestorů kea připadalo ze 199 položených návnad ve 14 různých lokalitách celkem 24 úhynů těchto papoušků,“ uvedl pro deník New Zealand Herald Josh Kemp z Odboru ochrany přírody. „Mrtví ptáci byli nalezeni na pouhých šesti místech, kde probíhá hubení škůdců, což znamená, že nestorové kea jsou vystaveni riziku otravy jen někde, zatímco jinde ne,“ dodal Kemp.

K TÉMATU: Sprej má odradit nestory kea od napadání ovcí a poškozování automobilů

Větší nebezpečí hrozí podle Joshe Kempa keům žijícím v horách poblíž lidských obydlí a turistických destinací. Tito ptáci jsou totiž zvyklí přiživovat se na potravinách odhozených lidmi, a tudíž se spíše pustí do nastražené návnady než papoušci žijící mimo obydlené oblasti. „Důsledný monitoring také prokázal, že nestorům kea se lépe daří a vyvádí více mláďat tam, kde došlo k redukci počtu nepůvodních predátorů pomocí pesticidu 1080 než tam, kde nebyl použit,“ konstatuje Josh Kemp. Analytik Dave Hansford mu dává za pravdu. Podle jeho slov dostupná data naznačují, že převažují pozitivní dopady používání pesticidu 1080 nad počtem otrávených nestorů kea.

Úřady testují nový typ návnad

Hansford nicméně uznává, že přibývající počty případů otrav nestorů kea nejsou z dlouhodobého hlediska přijatelné a proto je potřeba vyvinout alternativní formy otrávených návnad, které by tyto ptáky odpuzovaly. „Dva tucty otrávených ptáků od roku 2008, i když jde o ohrožený druh, je celkem přijatelné číslo,“ míní Hansford. „Jestliže to je výsledek 199 nastražených návnad, znamená to, že ve 12 procentech došlo k otravě papoušků.“ Lidé by měli podle Hansforda pochopit, že nestorům kea nijak nepomáhají, když je v horských turistických centrech přikrmují a navykají je tak žrát volně pohozené potraviny. Takoví ptáci pak tím spíše pozřou návnadu otrávenou pesticidem 1080.

ČTĚTE TAKÉ: Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

„Probíhaly pokusy s potíráním otrávených návnad látkou, která by měla odpuzovat ptáky, ale selhaly. Nikdo neví, proč. Je možné, že nebyl zvolen správný přípravek. Stále existuje možnost pokračovat v hledání vhodného odpuzovače,“ věří Dave Hansford. „Elektrické pasti nové generace na lasice vypouští specifický toxin, který nezabije nestory. Zatím je povoleno jejich testování v přírodě a zdá se, že by bylo vhodnější tento toxin používat nad hranicí lesa, kde se vyskytují i nestoři kea.“ Mluvčí novozélandského Odboru ochrany přírody potvrdil, že probíhají rané testy této látky, které se zaměřují na otravu lasic a zdivočelých koček. Ochránci však zatím nemají k dispozici žádný výzkum o reálných dopadech této nové metody likvidace predátorů na nestory kea.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Pražská zoo letos odchovala čtyři loríčky rudobradé, nejvíc v historii

Dálší článek

Vědci poprvé spatřili a vyfotografovali mládě papouška nočního

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější