Pražská zoo letos odchovala čtyři loríčky rudobradé, nejvíc v historii

Loríček rudobradýUVNITŘ VIDEO – Rekordní počet odchovaných mláďat loríčků rudobradých letos hlásí pražská zoologická zahrada. Za celou historii chovu toho druhu se jí podařilo odchovat deset mláďat těchto potravních specialistů, kteří se živí fíky (proto se jim také říká papoušci fíkoví), nektarem a ovocem, a jenom za letošní hnízdí sezónu šlo o čtyři mláďata. Zoo proto loríčky rudobradé zařadila mezi nejzajímavější odchovy letošního roku, o nichž informovala minulý týden na speciální tiskové konferenci. Zároveň zdůraznila, že patří mezi několik málo zoologických zahrad v Evropě, které tohoto papouška chovají.
„Ačkoli byl tento pestře zbarvený papoušek v minulosti chován ve více zoologických zahradách, nyní ho nalezneme pouze na třech místech v Evropě včetně Zoo Praha, která je zároveň jediným místem, kde se rozmnožování tohoto druhu daří,“ uvedla zoo. Loríček rudobradý pochází z Nové Guinei, kde žije v nížinných lesích na severovýchodě ostrova. Stejně jako pro ostatní loríčky rodu Psittaculirostris je pro něj typické zavalitější tělo a velmi krátký, takřka nepostřehnutelný ocas. Od ostatních loríčků se zástupci tohoto rodu odlišují pestře zbarvenými prodlouženými pery na tvářích. Jde o velmi teplomilný druh, proto jej Zoo Praha chová ve skleníku Indonéská džungle.

Poprvé byl v Česku odchován v roce 2000

Ve své domovině loríček rudobradý obývá rozsáhlé lesní oblasti, ale nevyhýbá se ani sadům nebo parkům. Je to rychlý letec, který se nejraději pohybuje v korunách vysokých stromů a nikdy nesestupuje na zem. Živí se téměř výhradně plody různých druhů fíkovníků, které doplňuje nektarem, květy, hmyzem a larvami. Způsobem života se loríčkové poměrně dost liší od loriů, s nimiž bývají často porovnáváni. Do Evropy byli první ptáci tohoto druhu dovezeni až na sklonku dvacátého století, v osmdesátých letech do Německa. Tam byly také zaznamenány první odchovy v zajetí u soukromého chovatele a v ptačím parku Walsrode.

K TÉMATU: V pražské ZOO se vylíhnul vzácný loríček rudobradý. Bude odchován uměle

V České republice se podařilo loríčka rudobradého poprvé odchovat v roce 2000 soukromému chovateli. O tři roky později uspěla i pražská zoologická zahrada. V současné době se jej daří rozmnožovat nejen pražské zoo, ale také soukromým chovatelům, například Mileně Vaňkové. Stále však jde o velkou vzácnost a celkový počet ptáků chovaných v tuzemsku nepřesáhne dvě desítky. Stále je to ale výrazně více než před pěti lety, kdy Lubomír Palkovič v časopisu Dauna odhadoval počet loríčků rudobradých v České republice na pouhých pět jedinců, z toho byla pouze jedna samice. Jediný pár vlastnila pražská zoo, která na svůj odchov z roku 2003 navázala až v roce 2010, kdy však jediné odchované mládě uhynulo.

Úvodní foto: Václav Šilha, Zoo Praha
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..