Snaha o větší zisk z prodeje papoušků vede prodejce v Mexiku k úpravě barev ptáků tak, aby vypadaly jako zcela nový nebo kriticky ohrožený druh. Používají k tomu bělidla, kterými papouškům upravují peří: chemicky odstraňují původní barvu a místo ní zůstává žlutá nebo dokonce bílá. Problém je v tom, že málokterý prodejce odhadne, jak velkou dávku bělidla má použít a často tak ptáka nenapravitelně zdravotně poškodí. Folikuly, z nich peří vyrůstá, jsou chemikálií natolik zničeny, že v daném místě papouškovi již peří nikdy nenaroste, upozorňuje web Lorosfantasticos.org. „V Mexiku lze na takové papoušky narazit velmi často, ať už jde o nelegálně nebo legálně získané ptáky,“ uvádí.
Bělidlem upravení ptáci se objevují na zvířecích trzích, ale prodejci s nimi postávají i podél silnic, na veřejných komunikacích a dokonce je nabízí i na sociálních sítích. „Na Facebooku se již objevily informace o tom, co bělidlo papouškům způsobuje. Zaprvé jde o popáleniny kůže, zejména pokud bylo bělidlo použito hned dvakrát za sebou, když se prodejci snažili odstranit původní červené nebo oranžové zbarvení peří na hlavě. Folikul je natolik poškozen, že jakmile vybělená pírka při přirozeném přepeřování vypadnou, nová už nevyrostou,“ konstatuje Lorosfantasticos.org. Problém je to například u amazoňanů žlutolících při snaze o odstranění červeného zbarvení čela a lící.
Podobné případy se vyskytly i v Česku
Někteří lidé se nerozpakují bělidlo použít několikrát za sebou, aby se červeného zbarvení zbavili. Dalším problémem je okolí očí a oční víčka, na kterých mohou vzniknout vředy nebo popáleniny. Výčet zdravotních problémů tím však zdaleka nekončí, papoušci mohou trpět intoxikací organismu, mohou jim začít krvácet vředy způsobené bělidlem na kůži, může se u nich projevit pneumonie nebo mají celoživotní predispozici k respiračním onemocněním. To vše podtrhuje fakt, že jsou vystaveni velkého stresu během procesu odbarvování bělidlem. Potom mohou mít fobii z lidí a nenapravitelně se u nich změní chování. Málokterý papoušek, který podstoupí tento proces, zůstane v pořádku.
K TÉMATU: Prodejci papoušků v Nikaragui „vyrábějí“ bělidlem a barvou vzácné mutace aratingů
Které druhy Mexičané nejčastěji odbarvují? Většinou jde o původní papoušky z Mexika. Vedle zmíněného amazoňana žlutolícího často bělidlem upravují amazoňany velké, žlutohlavé, fialovotemenné a běločelé, aratingy aztécké, oranžovočelé a zelené a také mníšky šedé. Podle webu Lorosfantasticos.org však podobnou proceduru často podstupují i o mnoho menší pěvci. Mexiko není v tomto ohledu jediným středoamerickým státem, kde se dějí takové věci. Bělidlem a barvou upravují peří aratingů oranžovočelých pouliční prodejci ptáků také v Nikaragui. Podobný případ zažili i čeští chovatelé. V roce 2011 policie vyšetřovala Stanislava Vrzala z Krmelína, který několika lidem prodal „vzácné“ mutace alexandrů malých či barnardů límcových, ve skutečnosti odbarvené peroxidem.
Úvodní foto: Lorosfantasticos.org