Prodejci papoušků v Nikaragui „vyrábějí“ bělidlem a barvou vzácné mutace aratingů

Bělidlem a barvou upravují peří aratingů oranžovočelých pouliční prodejci ptáků v Nikaragui. Upozornil na ně redaktor anglicky psaného středoamerického deníku The Tico Times David Norman, který na ně narazil u silnice mezi městy Managua a Matagalpa. Nejprve si podle svých slov myslel, že jde o nový poddruh papouška, který je v Nikaragui celkem běžný. Ptáci totiž měli netypicky žlutavé zabarvení hrudi a břicha, a místo oranžového čela červené. Při podrobnějším studiu tohoto potačího druhu ale v žádné literatuře nenarazil na popis takových ptáků, a tak se do oblasti vrátil, aby zjistil, oč jde.

Podivně zbarvené papoušky nabízeli prodejci postávající u místa zvaného Las Playitas. Postávali u silnice a směrem do vozovky natahovali tyče, na kterých seděli aratingové, přivázaní provázkem za nožku, aby nemohli ulétnout. Na jiném místě narazil David Norman na prodejce, který měl přírodně zbarvené ptáky. Zeptal se ho tedy, jak to, že jeho papoušci jsou zelení, zatímco jiní prodejci je mají žluté. Odpověď ho šokovala. „Na ty lidi by se měly soustředit organizace na ochranu zvířat! To, co dělají, je kruté. Koupil jsem si od nich žlutého ptáka, ale narostlo mu zelené peří. Máčí jim peří bělidlem Clorox, to je učiněné barbarství!“ řekl mu muž.

Podobný případ se stal i v Česku

V blízkém knihkupectví se Norman dozvěděl, že titíž prodejci používají i anilin, kterým papouškům barví čela na červeno. Znovu si podrobně prohlédnul snímky netypicky zbarvených aratingů, které pořídil u silnice, a musel dát oběma za pravdu. Papoušci měli vybělené a nabarvené peří. „Nikdy by mě nenapadlo, že by někdo mohl udělat něco takového,“ svěřil se ve svém článku. Za žlutě zbarvené ptáky si ale prodejci mohli účtovat mnohem vyšší částky a vzhledem k tomu, že je prodávali u silnice, těžko je už potom kupec mohl najít, aby papouška po přepeření reklamoval.

Podobný případ zažili i čeští chovatelé. Přede dvěma lety policie vyšetřovala Stanislava Vrzala z Krmelína, který několika lidem prodal „vzácné“ mutace alexandrů malých či barnardů límcových, ve skutečnosti odbarvené peroxidem. Ptáci po několika měsících přepeřili do normální přírodní barvy. Jejich majitelé se pokoušeli získat zpět své peníze, ale prodejce se nechal zapírat. Používal také různá krycí jména. Vyšetřování, o kterém informovalo několik českých médií včetně televize Nova, ale skončilo fiaskem, protože prodejce tvrdil, že ptáky pouze přeprodával a o jejich odbarvování neměl tušení. Na jména údajných dodavatelů si „nevzpomněl“.

Úvodní foto: Wikimedia.com/The Tico Times

Předchozí článek

Zdeněk Krňávek: Zakládáme klub chovatelů volně létajících papoušků

Dálší článek

Nezvykle zbarvený kakadu žlutočečelatý udivuje ornitology na předměstí Sydney

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější