Nezvykle zbarvený kakadu žlutočečelatý udivuje ornitology na předměstí Sydney

Pozorování neobvykle růžově zbarveného kakadua žlutočečelatého zaznamenali tento týden obyvatelé australského Castle Hill na předměstí Sydney. Pták, jehož přírodní forma je celkově bílá (až na žlutou chocholku), zbarvením připomínal plameňáka. Pravidelně se vracel na pozemek poblíž parku Fred Caterson Reserve, který patří Normanu Scottovi. „Každý den k nám přilétne asi dvacet kakaduů, ale tenhle mezi nimi jasně vyniká,“ řekl muž deníku Hills Shire Times. Papoušek se vracel každý den okolo 14. hodiny a jevil se méně plachý než ostatní.


K TÉMATU: Modře zmutovaný amazoňan žlutoramenný překvapil obyvatele karibského ostrůvku

Nad neobvyklým zbarvením kakadua si lámou hlavu australští ornitologové i zástupci místní zoologické zahrady. „Naši chovatelé ptáků posuzovali fotografie tohoto ptáka a potvrdili, že jde o kakadua žlutočečelatého, ale jeho zbarvení není přírodní,“ sdělil listu mluvčí Zoo Taronga. „Domnívají se, že pták mohl přijít do styku s barvou nebo nějakým materiálem, který byl nabarvený a to mu způsobilo narůžovělé zbarvení,“ dodal. Norman Scott ale vylučuje, že by papoušek byl uměle obarven, jak to občas dělávají penězchtiví překupníci s exotickými ptáky (například v Nikaragui).

Za neobvyklým zbarvením může být nedostatek lysinu

„Když jsem ho viděl poprvé, okamžitě mě napadlo, že jde o barevnou mutaci a pták unikl nějakému soukromému chovateli, protože vypadal velice vzácně. Viděl jsem ho hodně zblízka a nevypadal uměle nabarvený, nalakovaný nebo nastříkaný barvou, tím jsem si naprosto jistý,“ tvrdí pozorovatel. Noviny Hills Shire Times proto vyzvaly obyvatele Castle Hill, aby hlásili pozorování nezvykle zbarveného papouška chovatelům ptáků v Zoo Taronga, kteří se pokusí přijít záhadě na kloub. Postupně chtějí vyloučit genetickou mutaci, umělé barvivo nebo nedostatek určitých látek v potravě ptáka.

ČTĚTE TAKÉ: Netrpí vaši papoušci nedostatkem vitamínu A a D? V krmivu často chybí

Netradiční zbarvení papoušků může způsobit nedostatek lysinu, esenciální proteinogenní aminokyseliny, který hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku a tělo si jej nedokáže samo vyrobit. „Nedostatek lysinu způsobuje růžovou až červenou barvu peří u žaků. U amazoňanů se objevují netypicky žlutá pírka na křídlech,“ upozornil na nedávném semináři Svět papoušků a lidí v Jihlavě Patrick Ghysels ze společnosti Versele-Laga, výrobce řady krmiv pro exotické ptáky. U přírodně zbarvených zelených papoušků se pak objevují netypická žlutá pírka, u šedých růžová a červená a u modrých žlutá.

Úvodní foto: Hills Shire Times


Předchozí článek

Prodejci papoušků v Nikaragui „vyrábějí“ bělidlem a barvou vzácné mutace aratingů

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. září 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější