Španělé zadrželi na letišti v Madridu pašeráka vajec a mláďat papoušků z Paraguaye

MadridSedmadvacetiletého Číňana se speciálně upraveným zavazadlem, které obsahovalo sedm čerstvě vylíhlých papoušků a 11 oplozených vajec, zadrželi na letišti v Madridu španělští policisté. Muž se snažil neobvyklý náklad propašovat z Paraguaye do Hong Kongu, v Madridu měl pouze přesednout na nové letadlo. Policisté pašeráka zadrželi ve chvíli, kdy prošel bezpečnostní kontrolou u tranzitní brány. Zavazadlo, ve kterém převážel papoušky, bylo vybaveno speciálním ovládáním teploty, vlhkosti a ventilačním systémem. Mláďata i vejce tak v době zadržení pachatele byla zcela v pořádku, uvedl web Thelocal.es.
Vyvážení papoušků z Paraguaye je bez zvláštního povolení nezákonné. Španělská policie zdůraznila, že o zabavené papoušky i vejce bude náležitě postaráno, než budou vráceny do země původu. Web neuvedl, jaké druhy papoušků pachatel pašoval, ale podle velikosti a tvaru zobáků by mohlo jít o ary. V Paraguayi se přirozeně vyskytují arové hyacintoví, kteří jsou na černém trhu velmi žádaným zbožím. Jde však o papoušky, na které se vztahuje úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) a kteří figurují na seznamu první přílohy této úmluvy. To znamená, že všichni ptáci chovaní v zajetí musí mít doklady původu a musí být v příslušné zemi zaregistrováni.

Pašování vajec je poměrně běžné

Hong Kong je vedle Singapuru jedním z největších překupních míst, kam míří nelegálně odchycení papoušci z celého světa. Je velkým odbytištěm i pro africké dodavatele v přírodě odchycených papoušků žako, kvůli nimž se nyní sedm afrických zemí, Spojené státy a Evropská unie snaží na právě probíhajícím kongresu CITES a jihoafrickém Johannesburgu přesvědčit ostatní smluvní státy o nutnosti přeřadit oba druhy žaků do CITES I a zavést jejich povinnou registraci. Pašování papouščích vajec na mezinárodních leteckých linkách je poměrně častá praxe, která vede k drancování hnízd vzácných papouščích druhů v přírodě.

K TÉMATU: Český pašerák se snažil do Austrálie provézt ptačí vejce. Zadrželi ho na letišti v Sydney

Stejným způsobem, jako ještě nevylíhlá vejce, se do Evropy dostali i tři arové kobaltoví, které v roce 2010 zabavila Celní správa ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí jednomu českému chovateli. Muž později skončil kvůli tomuto prohřešku ve vězení, kde má strávit celkem tři roky. „Čeští“ arové kobaltoví se vylíhli v líhni v Portugalsku, odkud byli ve chvíli, kdy to dovoloval jejich zdravotní stav, transportováni v osobních automobilech do České republiky. Takzvaná „portugalská cesta“ funguje dodnes a pašeráci po ní dostávají do Evropy a dále na východ stále vzácnější druhy papoušků a dalších ptáků.

Úvodní foto: Guardia Civil, Madrid
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..