Britské úřady slaví: po pěti letech likvidace invazních mníšků šedých jich zbývá jen 50

Mníšek šedýLikvidace nepůvodní populace mníšků šedých ve Velké Británii nese ovoce. Vládní program na eliminaci invazního druhu papouška, který započal v roce 2011, dokázal po pěti letech snížit počet divoce žijících mníšků na pouhých 50 jedinců. Informoval o tom deník The Guardian, který doslova napsal, že „dny mníšků šedých v Británii jsou sečteny“. Účet za jejich likvidaci je ale vysoký: státní kasu tato akce přišla na 260 tisíc liber, což je v přepočtu 8,1 milionu korun. Peníze putovaly z rozpočtu britského ministerstva životního prostředí, které po kritice veřejnosti kvůli usmrcování mníšků přešlo na mírnější metody: likvidaci hnízd, vajec a odchyt dospělých ptáků.

Za pět let odchytili 62 mníšků

Obyvatelé Londýna, kde se mníšci usadili, tyto papoušky uvítali a plány na jejich likvidaci se jim nezamlouvaly. Ministerstvo ale argumentovalo škodami, které tito ptáci způsobují v jiných zemích, kde se rovněž rozšířili jako nepůvodní druh a jejich populace se vymkla jakékoli kontrole. Zásadním problémem jsou hnízda mníšků šedých: jako jediný druh papouška si je staví z větví, přičemž několik párů tvoří velkou kolonii v rozsáhlé stavbě, již často umisťují na sloupy vedení vysokého napětí. Hnízda mníšků pak způsobují zkraty a tím i ekonomické škody. Ve Spojených státech, kde jsou mníšci velmi rozšíření, jde o miliony dolarů ročně.

K TÉMATU: Obyvatelé Londýna odmítají vládní plán na likvidaci volně žijících mníšků šedých

Hnízda často také způsobují požáry, upozorňuje list The Guardian. Ministerstvo dodalo, že v Londýně se mníšci usadili například na sloupu mobilního operátora a způsobovali škody majitelům domů kvůli trusu, který se hromadil pod jejich hnízdy. Od roku 2011 britské úřady odchytily 62 mníšků šedých, kteří většinou skončili v zajetí, zlikvidovaly 21 hnízd a 212 vajec těchto papoušků. Zhruba 30 procent odchycených ptáků se však nemohlo vrátit do chovu v zajetí a museli být utraceni. „Mníšek šedý může představovat hrozbu pro národní infrastrukturu, jako jsou sloupy a rozvodny vysokého napětí, zemědělské plodiny a pro původní druhy zvěře,“ vysvětlil mluvčí resortu životního prostředí.

Proti alexandrům malým nezasahují

Zásah vlády v době, kdy ještě mníšci nebyli v Británii tak rozšíření, podle mluvčího ušetřil státu peníze: „260 tisíc liber je výrazně menší částka, než kterou bychom museli vynaložit, kdyby šlo o velkou zavedenou populaci. Nemluvě o škodách, které by způsobila.“ Britská Královská společnost pro ochranu ptáků nemá proti vybíjení mníšků námitky, ale nevěří, že by tito papoušci představovali hrozbu pro původní druhy ptáků v Británii. „Oteplování klimatu by ale mohlo vést k růstu jejich populace, což by v budoucnu vedlo k velkým problémům. Například v jižním Španělsku jsou mníšci úplně všude,“ upozornil mluvčí ornitologické společnosti Grahame Madge.

ČTĚTE TAKÉ: Invaze alexandrů malých v Británii: na divoko jich tam žije už 32 000

Zatímco proti mníškům šedým britské ministerstvo životního prostředí zasahuje, proti rozšířenějšímu invaznímu druhu papouška – alexandru malému – žádné kroky nepodniká. V celé Británii jich přitom žije podle odhadů až 8 600 hnízdních párů. „Snaha o jejich vyhubení by už nebyla rentabilní, což znamená, že se nyní musíme pokusit eliminovat ekologické, ekonomické a sociální dopady výskytu těchto ptáků v Británii,“ uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí. „Proto je tak důležité, že jsme zakročili proti invaznímu nepůvodnímu druhu, kterým je mníšek šedý, ještě předtím, než se dokázal rozšířit tak jako alexandr malý,“ dodal.

Úvodní foto: Brooklynparrots.com

Předchozí článek

Bude žako v CITES I? Konference, která o tom rozhodne, už probíhá v Johannesburgu

Dálší článek

Španělé zadrželi na letišti v Madridu pašeráka vajec a mláďat papoušků z Paraguaye

One Comment

  • další kreténsky stát nedávno to bylo asi Španělsko a teď ještě anglani posraní to zrovna můžou vyvraždit všechny ptáky na celém světě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější