Bude žako v CITES I? Konference, která o tom rozhodne, už probíhá v Johannesburgu

CITES CoP17 JohannesburgUVNITŘ VIDEO – Nejpozději do středy příštího týdne by mělo být jasno, zda se oba druhy papoušků žako – žako velký a žako liberijský – přesunou od Nového roku do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Celosvětová konference CITES, jež o tom má rozhodnout, začala minulou sobotu 24. září v jihoafrickém Johannesburgu. Pokud návrh podaný sedmi africkými zeměmi, Spojenými státy a Evropskou unií projde, bude se na žaky vztahovat povinnost registrace a značení speciálními kroužky CITES nebo mikročipy.
Návrh má poměrně širokou podporu ochranářských organizací, na poslední chvíli jej veřejně podpořil i World Parrot Trust, který v minulosti neúspěšně žádal Výbor CITES o zrušení kvót pro odchyt volně žijících žaků v Demokratické republice Kongo a Kamerunu. World Parrot Trust spustil k návrhu na přeřazení žaků do CITES I globální petici, již podpořil i známý americký chovatel papoušků a publicista Tony Silva, který v minulosti působil jako kurátor v největším papouščím parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Sekretariát CITES ale delegátům konference doporučil návrh zamítnout a žaky ponechat v CITES II.

Úsilí o ochranu žaků si všiml i britský The Guardian

Silným oponentem návrhu jsou provozovatelé ptačích farem v Jihoafrické republice a dalších afrických státech, kteří se zabývají chovem žaků a jejich exportem do zahraničí. I když nejde o ptáky odchycené z přírody, přeřazení žaků do CITES I by se provozu těchto farem citelně dotklo. Musely by prokazovat původ ptáků a všem odchovaným papouškům zajistit doklady CITES. Při prodeji by pak každého ptáka musely odhlašovat z národního registru CITES, a navíc jakýkoli vývoz žaků by podléhal schválení ministerstva životního prostředí. Farmářská lobby je nesmírně silná, a nejinak je tomu i v případě vývozců legálně odchycených žaků z přírody v Demokratické republice Kongo a Kamerunu.

K TÉMATU: Sekretariát CITES nepodporuje přeřazení žaků do CITES I, doporučil návrh zamítnout

Boj o další osud žaků, jejichž populace se v některých afrických státech snížila až na jedno procento původního stavu, bude nebývale ostrý. Napjatě očekávané hlasování se dostalo i do titulku britského listu The Guardian, který upozornil, že ročně se z Afriky vyvezou desítky tisíc nelegálně odchycených žaků, které míří na černé trhy v Evropě, Jihoafrické republice, na Středních východu a v Číně. Cena jednoho odchytového ptáka se může podle Guardianu vyšplhat až na tisíc liber, což je v přepočtu 35 tisíc korun. Ale například v arabských zemích se cena žaka běžně šplhá až na 70 tisíc korun. Pro porovnání: na českém trhu se už léta drží průměrná cena žaka okolo 13 tisíc korun.

Úvodní foto: CITES.org
Předchozí článek

Loro Parque má novou kurátorku ptáků, brazilskou chovatelku Márciu Weinzettl

Dálší článek

Britské úřady slaví: po pěti letech likvidace invazních mníšků šedých jich zbývá jen 50

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější