Sekretariát CITES nepodporuje přeřazení žaků do CITES I, doporučil návrh zamítnout

Žako velkýUVNITŘ DOKUMENT – Návrat povinné registrace papoušků žako a jejich přeřazení do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin se už nejeví tak jistě jako před několika měsíci. Sekretariát CITES totiž vydal doporučení, aby smluvní strany CITES na nadcházející celosvětové konferenci v jihoafrickém Johannesburgu návrh zamítly. Odvolává se přitom na biologická kritéria odsouhlasená na minulé konferenci CITES v loňském roce. Zasedání v Johannesburgu začíná 24. září a potrvá do 5. října.
„Na základě informací dostupných v době vzniku tohoto dokumentu, Psittacus erithacus nesplňuje biologická kritéria uvedená v Rezoluci konf. 9,24 (Zj COP16), příloha 1 pro jeho zařazení do Přílohy I. Sekretariát doporučuje, aby tento návrh zamítnut,“ napsal sekretariát CITES v dokumentu, který zveřejnil na oficiálním webu CITES. Přeřazení obou druhů žaků – žaka velkého a žaka liberijského – do první přílohy CITES navrhl africký stát Gabun a podpořily jej další africké země Angola, Čad, Guinea, Nigérie, Senegal, Togo a také Spojené státy americké a Evropská unie včetně České republiky.

Doporučení sekretariátu CITES k návrhům na přeřazení druhů z I. a II. přílohy úmluvy by potucek793 on Scribd

Doporučení není závazné

Žakové jsou v Africe masivně nelegálně odchytáváni a převáženi do Asie i Evropy. Pouze dva africké státy mají od Výboru CITES povolení k vývozu divokých žaků. Demokratická republika Kongo a Kamerun mají stanoveny konkrétní kvóty pro odchyt a export těchto papoušků, limity však pravidelně překračují. Zrušení těchto výjimek již několik let prosazuje mezinárodní organizace World Parrot Trust, která nyní k návrhu na přeřazení žaků do první přílohy CITES uspořádala globální petici. Návrh na povinnou registraci žaků a prokazování jejich původu podpořil i americký chovatel a publicista Tony Silva, autor knihy Průvodce chovem papoušků.

K TÉMATU: Papoušci žako patrně přejdou do CITES I. Požadují to africké státy, ale také EU včetně Česka

Doporučení sekretariátu CITES ještě nemusí znamenat, že smluvní státy CITES návrh na přeřazení žaků do první přílohy této úmluvy skutečně odmítnou. „Smluvní strany nyní mají k dispozici komplexní posouzení a doporučení týkající se pozměňovacích návrhů. Je jisté, že debaty na světové konferenci CITES COP17 budou bohaté a pestré. Podporu získají nejlepší vědecká stanoviska, která jsou k dispozici, s tím, že konference CITES je svrchovaný orgán, který dosáhne svého vlastního rozhodnutí, i kdyby k tomu bylo nutné hlasování,“ uvedl generální tajemník CITES John E. Scanlon.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..