Loro Parque má novou kurátorku ptáků, brazilskou chovatelku Márciu Weinzettl

Márcia WeinzettlUVNITŘ VIDEO – Novou kurátorku ptáků má od konce srpna Loro Parque na kanárském ostrově Tenerife, největší papouščí park na světě. Brazilská chovatelka Márcia Weinzettl nahradila ve funkci Juana Cornejo, který přijal nabídku od singapurského ptačího parku Jurong. Oficiální informaci přinesl časopis Papoušci ve svém newsletteru Parrots Worldwide zveřejněném na mezinárodní stránce Papousci – Czech parrot magazine na Facebooku a sama kurátorka ji rovněž potvrdila na této sociální síti. Márcia Weinzettl má bohaté zkušenosti s chovem papoušků, ale i jiných druhů ptáků a zvířat. V Brazílii působila jako kurátorka v několika zoologických zahradách i soukromých ptačích farmách.
Kariéru profesionální chovatelky zahájila v roce 1990, kdy ji zaměstnaly dvě brazilské zoologické zahrady. Na chov ptáků se začala specializovat o čtyři roky později. Chovatelství dokonce vystudovala – v roce 1996 absolvovala vysokoškolské studium v oboru Chov a management divokých zvířat. Následovala práce pro 11 soukromých ptačích farem. „Jejich účel byl různý, některé chovaly papoušky pro peníze, jiné pouze jako zálibu nebo také z čistě vědeckých důvodů,“ přiblížila Márcia Weinzettl loni v rozhovoru pro časopis Nová Exota. Jenom od roku 2007 se nynější kurátorce Loro Parque podařilo odchovat 600 aratingů žlutých, 51 arů hyacintových, 450 dalších druhů arů a okolo 600 amazoňanů.

Je to odbornice, říká Tony Silva

„Její přínos pro chovatelství je obdivuhodný a každý, kdo se s ní dá do řeči třeba jen na pět minut, ihned pochopí, že Márcia je opravdu odbornice,“ chválí novou kurátorku Loro Parque publicista a chovatel Tony Silva, který rovněž působil v tomto papouščím parku na pozici kurátora. Márcia Weinzettl je především odbornice na ruční odchov papoušků, sama jej ale přímo nepreferuje. „Uměle odchovaná mláďata se spíše hodí k ochočení. Pokud někdy poskytujeme některé papoušky k reintrodukčním programům, nechávám je odchovat rodiči,“ uvedla ve zmiňovaném rozhovoru pro Novou Exotu. Ruční odchov podle Weinzettl vyžaduje určité investice do zařízení, bez nichž by raději mláďata ponechala v budce u rodičů.

K TÉMATU: Loro Parque ohlásil evropský prvoodchov tasmánského poddruhu kakadu černého

Za svůj největší chovatelský úspěch považuje Márcia Weinzettl odchov amazoňanů rudookých. „Podle mých zkušeností vyžaduje tento druh trochu jiný přístup než ostatní papoušci a trvalo mi poměrně dlouho, než jsem na to přišla,“ říká. Obecně pak podle ní platí, že pokud chce chovatel odchovat nějaký druh papouška, musí sledovat historii páru a všechny informace o něm si zaznamenávat. Podle toho pak může odvodit strategii při odchovu. „Bez pravidelného pozorování je složité docílit dobrých výsledků,“ konstatuje čerstvá kurátorka ptáků v Loro Parque na Tenerife, jež má zkušenosti především s jihoamerickými druhy papoušků.

Úvodní foto: ParrotsDailyNews.com/archiv Márcii Weinzettl
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..