Loro Parque ohlásil evropský prvoodchov tasmánského poddruhu kakadu černého

Tasmánský kakadu černýHistoricky prvního odchovu kakadu černého tasmánského (Zanda funerea xanthonota) ve vlastním chovném zařízení La Vera, který je zároveň i evropským prvoodchovem, dosáhl největší světový papouščí park Loro Parque na kanárském ostrově Tenerife. Na webu ParrotsDailyNews.com o něm informoval Rafael Zamora Padrón, zoolog specializovaný na ptáky a konzultant řady mezinárodních chovných programů pro ohrožené druhy ptáků za Loro Parque Fundación. „Odchov těchto kakadu je pro nás velkou událostí, protože k úspěšnému oplození došlo po mnoha marných pokusech,“ uvedl Zamora Parón.
Chov těchto černých kakadu je přímo závislý na podávání správného krmiva. Ačkoli je kakadu černý poměrně velký papoušek s mohutným zobákem, živí se malými a křehkými semeny šišek. Navzdory své velikosti jde o velmi lehké ptáky. Na rozdíl o nominátního poddruhu kakadu černého východního (Zanda funerea funerea) je kakadu černý tasmánský v zajetí výrazně vzácnější. Liší se o něco menší velikostí a kratším ocasem. Žlutá barva na spodní části těla má intenzivnější odstíny a větší rozsah. Australští chovatelé Neville a Enid Connorosovi ve své knize Černí kakaduové v přírodě i lidské péči (u nás vydala Dona v roce 2008) navíc uvádí, že samci takřka postrádají skvrnitost na žlutých oblastech ocasních per.

ParrotsDailyNews.com

Vejce skončila v líhni, mládě je dokrmováno ručně

Jestliže v Austrálii je chov těchto papoušků poměrně běžný, mimo jeho domovský kontinent patří k největším chovatelským oříškům. „Specifické potřeby těchto ptáků vedou k tomu, že jen velmi málo chovatelů s nimi dosahuje úspěchů. Velmi často snáší vejce mimo hnízdní budky a někdy bývají poškozena ostrými drápy vystresovaných samic. Proto je důležité připravit jim a nabídnout několik různých budek, z nichž si mohou vybrat tu nejbezpečnější,“ popsal na webu ParrotsDailyNews.com Rafael Zamora Padrón. Další možností je podle něj odebírání vajec snesených mimo budky nebo z budek samic, které vykazují stres a mohly by vejce zničit.

K TÉMATU: Černí kakaduové podle nové systematiky papoušků: dva nové druhy i poddruh kakadua palmového

Touto cestou se vydal i Loro Parque, který vejce kakadu černého tasmánského umístil do inkubátoru a vylíhl uměle. „Spolehlivá technologie inkubátoru Inca 200 společně se zkušenostmi technického personálu Loro Parque Fundación vedla k úspěšnému vylíhnutí prvního mláděte,“ dodal Zamora Padrón. Na čerstvě vylíhlých černých kakadu je fascinující intenzivní žluté zbarvení chmýří, kterým později prorůstá klasické černé opeření. „Od žlutého chmýří mláďat se dokážete jen stěží odtrhnout. Jakmile mladému kakadu začnou růst první černá brka, tvoří s tímto chmýřím krásný kontrast,“ konstatuje Rafael Zamora Padrón.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Francesco Veronesi
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. září 2016

Dálší článek

Belize potvrdila, že 31. října přestane legalizovat papoušky odchycené v přírodě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější