Belize potvrdila, že 31. října přestane legalizovat papoušky odchycené v přírodě

Ara arakanga a amazoňan velkýUVNITŘ VIDEO – Papouščí domácí mazlíčky, kteří pocházejí z volné přírody a jejich majitelé nemohou doložit jejich původ, přestane od 31. října legalizovat středoamerický stát Belize. Tamní ministerstvo životního prostředí potvrdilo dřívější informaci, že ptáci, kteří nebudou do tohoto data řádně přihlášeni, propadnou státu a jejich majitelé budou čelit trestnímu stíhání. Belize tak chce zabránit drancování divokých populací arů arakang a amazoňanů velkých, ale i dalších papouščích druhů. Od roku 2014, kdy platí povinná registrace všech původních druhů papoušků v zájmových chovech, se úřadům na Belize podařilo evidovat přes 300 ptáků.
Stovky papoušků byly zabaveny, podstoupily rehabilitaci a byly vypuštěny zpět do volné přírody. Vlastníci těchto ptáků nesplnili přísná kritéria pro jejich chov v zajetí, jako je rozměr klece nebo vhodné krmivo. Úřady navíc stanovily kvótu maximálně dvou exemplářů původních druhů papoušků na jednu domácnost. „Veřejnost si musí být vědoma negativních dopadů chovu papoušků jako domácích mazlíčků jak na zvířata, tak na lidi. Odchyt papoušků může mít zničující dopad na papouščí populace v Belize, zejména pak na ary arakangy a amazoňany velké, kteří jsou přímo ohroženi vyhubením v důsledku ztráty přirozeného prostředí a nelegálního odchytu,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Dodržujte CITES, žádá ministerstvo

Lidé, kteří vybírají papouščí mláďata z hnízd nebo odchytávají dospělé ptáky, se podle úřadů také vystavují riziku přenosu kožních infekcí a vážných nemocí, protože papoušci jsou přenašeči škodlivých bakterií. Ministerstvo rovněž upozornilo na fakt, že arové arakangy a amazoňani velcí patří do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin. CITES zakazuje jakýkoli odchyt, import, lov nebo plašení těchto druhů ve volné přírodě a ukládá pachatelům takových činů pokuty či dokonce nepodmíněné tresty vězení. Registrace papoušků spočívá v označení kroužky s číselným kódem, který je následně uveden i v registračním listu.

K TÉMATU: Tchaj-wan podpořil 20 tisíci dolary projekt ochrany arů arakang v Belize

V Belize žije téměř 200 arů arakang, jež jsou častým terčem pašeráků ze sousední Guatemaly. Cena jedné arakangy na černém trhu v Guatemale se odhaduje na 15 tisíc guatemalských quetzalesů, což je asi 48 tisíc korun. Zájem pytláků o tyto ptáky je proto enormní, takže hlídky ochránců přírody musí během hnízdního období monitorovat všechna známá hnízda arů arakang. Obnáší to neustálé hlídání po dobu sedmi měsíců během jednoho roku. Země na tento monitoring nedávno dostala finanční dar 20 tisíc dolarů od velvyslanectví Tchaj-wanu. Silně ohrožený je i amazoňan velký, který v Belize přišel díky odlesňování a rozšiřování zemědělské půdy o 80 procent hnízdních biotopů. Ročně pak bývají stovky amazoňanů vyváženy na černý trh s domácími mazlíčky.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Loro Parque ohlásil evropský prvoodchov tasmánského poddruhu kakadu černého

Dálší článek

Exota Olomouc letos vystaví ary hyacintové, kakadu havraní, kogny a 14 druhů loriů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější