Belize přestane legalizovat papouščí domácí mazlíčky odchycené ve volné přírodě

Belize registruje papouškyUVNITŘ REGISTRAČNÍ LIST – Generální pardon po majitele ochočených papoušků odchycených ve volné přírodě přestanou udělovat úřady ve středoamerickém státu Belize. Tamní inspekce životního prostředí na sklonku roku 2014 vyhlásila povinné registrace všech původních druhů papoušků chovaných v domácnostech. Majitelé domácích mazlíčků, kteří nebudou mít patřičné povolení, se vystaví riziku zabavení ptáků. Inspekce, která postupně provádí namátkové kontroly registrovaných papoušků a zjišťuje, zda o ně majitelé řádně pečují, minulý týden oznámila, že možnost registrace a tedy i legalizace načerno odchycených papoušků či mláďat vybraných z hnízd skončí 31. října letošního roku.
Od listopadu už nebude možné v Belize legalizovat chov papouška, který nebude mít registraci a nebude znám jeho původ. „Je třeba ukončit vydávání povolení pro chov těchto papoušků, protože dosavadní praxe dramaticky ovlivňuje četnost populace divokých papoušků v zemi,“ vysvětlili zástupci inspekce deníku San Pedro Sun. Z odchytu a prodeje papoušků na domácí mazlíčky se stal v Belize lukrativní obchod. Téměř v každé domácnosti ve venkovských oblastech lidé chovají papouška, ať už v kleci nebo se zastřiženými letkami zcela volně. Mnoho těchto domácích mazlíčků bylo vybráno z hnízd v přírodě a prodáno tomu, kdo nabídl nejvíce peněz. Proti tomuto ilegálnímu obchodu chce nyní stát zasáhnout.

Přehled původních druhů papoušků v Belize, jichž se týká povinná registrace (Zdroj: Ambergriscaye.com/)

Přehled původních druhů papoušků v Belize, jichž se týká povinná registrace (Zdroj: Ambergriscaye.com/)

Inspekce kontroluje i velikost klecí

Podle inspektorky Minervy Gonzalesové mnoho majitelů papouščích mazlíčků zatím registraci nemá, ale při kontrolách se ukazuje, že o ně dobře pečují. „Navštívili jsme mnoho domácností na ostrově Ambra Caye a objevili v nich velké množství papoušků. Ačkoli se ptáci jevili zdraví a majitelé se o ně dobře starali, je potřeba, aby je registrovali do data uzávěrky, které jsme stanovili, jinak papoušci propadnou státu,“ varovala. Původně Belize stanovila termín ukončení registrací na 1. ledna 2015, kvůli velkému množství neregistrovaných ptáků jej ale posunula o téměř dva roky. Řada majitelů papoušků však nechává registraci na poslední chvíli.

K TÉMATU: USA chtějí omezit dovoz a vývoz arů hyacintových, zelených, vojenských a arakang

Registrace spočívá v označení papoušků kroužky s číselným kódem, který je následně uveden i v registračním listu. Každá domácnost si může registrovat maximálně dva papoušky, kteří se přirozeně vyskytují na území Belize. Inspekce životního prostředí zároveň určila minimální rozměry klecí či voliér, v nichž mohou být tito ptáci chováni, a kontroluje dodržování těchto limitů. Informuje také majitele registrovaných papoušků o vhodném krmivu – tedy že by papoušci neměli konzumovat pouze zrní, ale i směs ovoce a zeleniny a měli mít k dispozici také ořechy a různé vitaminové doplňky. „Při kontrolách si ověřujeme, zda jsou tyto dietní nároky dodržovány,“ říká Gonzalesová.

Registrační list pro papoušky na Belize a podmínky jejich chovu by potucek793

Maximálně dva papoušci na domácnost

„Papoušci se živí hlavně plody a semeny, a ty by jim měly být podávány. Vařené nebo jinak zpracované potraviny ohrožují jejich zdraví a zkracují jim délku života,“ upozorňuje inspektorka. Úřady vyžadují, aby klece nebo voliéry byly vybaveny přiměřeným počtem bidel a vnitřní vybavení má co nejvíce simulovat přirozené prostředí papoušků ve volné přírodě. Doporučují například, aby chovatelé nahradili kovová nebo umělohmotná bidýlka větvemi s listy. „Jakýkoli jiný materiál než dřevo a přírodní větve může vést ke zranění papouška a proto je nedoporučujeme. Pokud zjistíme, že majitel papouška nesplňuje nároky na jeho chov, dostane od nás měsíční lhůtu na nápravu a pokud při další kontrole opět není vše v pořádku, ptáka zabavíme,“ říká Minerva Gonzálesová.

ČTĚTE TAKÉ: Španělé zabavili přes 30 papoušků s padělanými doklady a kroužky po uhynulých ptácích

Chovatelé, kteří nedodrží pravidla stanovená inspekcí životního prostředí nebo dokonce papoušky vůbec nezaregistrují, nejen že přijdou o domácí mazlíčky, ale hrozí jim i pokuta či dokonce vězení. „Zároveň upozorňujeme veřejnost, že je nezákonné držet v zajetí jakékoli zvíře, které volně žije v Belize. Papouška je třeba ručně dokrmit, aby mohl být chován v domácnosti a považován za domácího mazlíčka. Registrovat je možné pouze ptáka starého jeden rok nebo staršího,“ doplňuje Minerva Gonzálesová. Registrace probíhají zdarma na několika veřejných místech, ale i prostřednictvím internetu či faxu a týkají se devíti druhů papoušků žijících v Belize: ary arakangy, amazoňana pomoučeného, amazoňana velkého honduraského, amazoňana běločelého, amazoňana žlutolícího, amazoňana černouchého, amazónka běločelého, amazónka hnědohlavého a aratingy aztéckého.

Úvodní foto: San Pedro Sun
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..