První papouščí kavárna ve Spojených státech: dáte si kávu a vyberete papouška z útulku

Papouščí kavárnaUVNITŘ VIDEO – Eric Wolf chtěl původně provozovat útulek pro nechtěné papoušky a postarat se tak o domácí mazlíčky, kteří přišli o domov. Jenže papoušků s pohnutými příběhy se v Coloradu Springs, druhém největším městě v americkém Coloradu, vyrojilo tolik, že je pomalu neměl kam dávat. Přišel tedy na nápad otevřít první papouščí kavárnu ve Spojených státech: podnik, kam si přijdete dát kávu a zároveň si můžete prohlédnout spousty papoušků, kteří hledají nové majitele. Pokud si s nějakým opeřencem padnete do oka, můžete si ho časem odnést domů. Ale nejprve musíte prokázat, že se o něj dokážete správně postarat a papoušek vám důvěřuje.
Mazlíček z útulku není zadarmo

V kavárně nazvané The Perch („Bidýlko“) bývá 20 papoušků z téměř 50, kteří jsou připraveni opustit útulek a jít do nového domova. „Pokud máte zájem postarat se o některého z papoušků, můžete šest dní v týdnu chodit do kavárny a seznamovat se s ním, vytvářet si vzájemný vztah. Prostě si ověřit, zda dokážete žít s takovým papouškem ve společné domácnosti,“ popisuje Erik Wolf. Společně se svou ženou Michele se záchraně papoušků věnují od roku 2013, kdy začali spolupracovat s veterinářem H. Noelem Opitzem. Ten je informoval o případech papoušků, jejichž majitelé je nezvládali nebo se o ně už nechtěli starat. Jenže ptáků postupně přibývalo. Jestliže za rok 2014 se manželé Wolfovi postarali o 95 papoušků, loni to bylo již 143 exotů.

K TÉMATU: Útulek nechává přestárlé papoušky „kreslit“ a z výtěžku zřídí mobilní geriatrické centrum

„Po několika letech pomoci, kdy tito papoušci žili v našem domě, už tento stav nebyl udržitelný,“ vysvětluje Michele Wolfová. „Chtěli jsme jim tedy dát šanci, aby našli nové majitele a dokázali přežít bez nás.“ Tak se zrodila myšlenka papouščí kavárny, kam manželé Wolfovi přestěhovali většinu papoušků z útulku. Nabízejí občerstvení jako klasická kavárna i bezplatné připojení k wifi. Návštěvníci, kteří projeví zájem postarat se o některého z ptáků, musí podepsat čestné prohlášení, absolvovat kurzy správné péče o papouška a manželé Wolfovi je průběžně navštěvují, aby zkontrolovali životní podmínky a stav vydaného papouška. Noví majitelé si navíc musí mazlíčka koupit, nedostávají ho zadarmo.

„Jsme blázni do ptáků“

Ceny papoušků z útulku se pohybují od osmi do 800 dolarů (200 až 20 tisíc korun). Nejlevnější jsou drobní exoti a andulky, u kterých je možné ptáka převzít hned první den, nejdražší jsou kakaduové, amazoňani a arové. U těch Wolfovi požadují delší čas na seznamování s potenciálními novými majiteli (obvykle jde o desetidenní proceduru) a vymínili si právo převod papouška zakázat, pokud se ukáže, že by vztah s novými majiteli neklapal. „Za papoušky si účtujeme co nejnižší možnou částku,“ říká Michele Wolfová. „Chceme, aby lidé měli pocit, že dělají správnou věc, když si vezmou domů papouška z útulku. Není to proto, že bychom chtěli vydělávat peníze, ale potřebujeme pokrýt náklady na krmivo a provoz útulku i kavárny.“

ČTĚTE TAKÉ: Začínal s jedním papouškem, teď se stará o 500 nechtěných mazlíčků v největším útulku v USA

Wolfovi se kromě nechtěných papoušků starají i o vlastní opeřené domácí mazlíčky. Mají jich devět: dva kakaduy, tři aratingy, tři papoušky senegalské a jednoho holuba, který skončil u veterináře kvůli poraněnému křídlu. „Jsme prostě blázni do ptáků,“ vysvětluje Michele Wolfová deníku Colorado Springs Gazette. Sama se začala o papoušky zajímat už ve třetí třídě na základní škole, kdy si předplatila časopis Bird Talk. Později se z hobby stalo poslání na celý život. S manželem začali spolupracovat s organizací Metro Denver Parrots Rescue a péči o papoušky se věnují profesionálně. „Jsme tu proto, abychom papouškům pomohli najít nový domov a dali jim druhou šanci, kterou si zaslouží,“ vysvětluje Michele Wolfová.

Úvodní foto: Eric Wolf
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..