Útulek nechává přestárlé papoušky „kreslit“ a z výtěžku zřídí mobilní geriatrické centrum

Zajímavý způsob, jak vydělat peníze potřebné pro výstavbu geriatrického centra pro přestárlé a chronicky nemocné papoušky, vymyslela kanadská organizace The World Parrot Refuge z městečka Coombs v Britské Kolumbii. Už nyní se stará asi o devět stovek odložených, většinou nemocných nebo psychicky narušených papoušků, jimž by chtěla poskytnout ještě lepší péči. Vybraným opeřencům proto nabídla zajímavou hru: nejprve na podložku umístí několik vymačkaných barev pro malování, po kterých se papoušci volně projdou a poté zamíří na čistý list papíru, který svými nohami a ocasem pokreslí.

Kreslí i slepí papoušci

Karty s „uměleckými výtvory“, fotografiemi ptačích autorů a základními informacemi o projektu poté organizace prodává za pět dolarů (asi 100 korun) prostřednictvím místních papírnictví, knihkupectví a na internetu. Papouškům v kreslení nebrání ani jejich zdravotní vady: někteří jsou zcela slepí, jiní trpí epilepsií. „Máme i ptáky, kteří chtějí jen spát, nebo se dívat na Littlest Hobo v televizi,“ konstatuje prezident organizace Wendy Huntbatch. U některých druhů, žijících v hejnech, však taková aktivita v podstatě není možná.

World Parrot Refuge chce unikátní sbírkou vydělat 15 tisíc dolarů (asi 600 tisíc korun) na pojízdný karavan s možností napojení na vodu a elektřinu, který by se stal pojízdným geriatrickým centrem pro nemocné a staré papoušky. Huntbatch věří, že prodejem karet tuto částku dají dohromady. Mezi nejžádanější autory kreseb patří víc než šedesátiletý a slepý ara ararauna jménem Hello, dvacetiletý kakadu bílý, kterému musela být amputována noha, když si ji nešťastně zachytil v hračkářství, epileptický amazoňan, který byl před 38 let odchycen ve volné přírodě a dva roky na to začal trpět touto nemocí, nebo dvaadvacetiletý kakadu molucký, trpící rakovinou plic.

Ukázka karty s kresbou od papouška, kterými chce organizace The World Parrot Refuge vydělat na pojízdné geriatrické centrum pro přestárlé a nemocné papoušky (Zdroj: https://worldparrotrefuge.org)

Nejen centrum, ale i mobilní operační sál

Pojízdné centrum by mělo plnit roli denního stacionáře, ale zároveň by v něm mělo být možné provádět různé operační zákroky. Podle Huntbatcha je ale otázka, zda si to bude moci organizace zaměstnávající osmnáct lidí na plný úvazek, vůbec moci dovolit. „Nevím, zda-li budeme schopni uhradit příští výplaty. Je to opravdu těsné,“ postěžoval si deníku Times Colonist. World Parrot Refuge je přitom jediným papouščím útulkem v Kanadě, kam ročně míří desítky ptáků z celé země. „Letos jsme obdrželi velmi mnoho ptáků, kteří nejsou nijak finančně podporováni,“ říká šéf centra.

„Mnozí ptáci přicházejí ze záchranných organizací, které pro ně nemohou najít nové domovy a nemohou si dovolit je dlouhodobě chovat,“ konstatuje Wendy Huntbatch. I když organizace dostává veškeré ovoce a zeleninu zdarma od sponzorské organizace Save-On-Foods, provoz útulku stojí 1 339 dolarů denně (asi 27 tisíc korun). „Musíme denně umýt a naplnit 295 misek vodou, 505 misek semeny a ořechy, 236 misek ovocem a zeleninou. A to je jen malá část z obrovské práce, kterou činnost útulku obnáší,“ vypočítává jeho prezident.

Nápad s papouščími kresbami není úplně nový. Už loni přišla s podobnou aktivitou vydavatelka amerického časopisu Good Bird Barbara Heidenreich. Naučila svého ochočeného aru kanindu jménem Blu Lu brát do zobáku štětec a malovat na plátno. Obrázky poté prodává v internetové aukci a výtěžek poputuje na projekt záchrany tohoto papouščího druhu ve volné přírodě. V Bolívii, kde ara kaninda žije, se vyskytuje už jen něco přes 100 ptáků tohoto druhu, přičemž pohlavně dospělých jich je asi jen 80.

Předchozí článek

Papoušci nemají rádi elektronickou taneční hudbu, zjistili vědci

Dálší článek

Plzeňská ZOO získala od pražské vzácné lorie vlnkované, založí partnerský chov

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější