Plzeňská ZOO získala od pražské vzácné lorie vlnkované, založí partnerský chov

Tři vzácné lorie vlnkované z loňského odchovu pražské zoologické zahrady získala ZOO a Botanická zahrada v Plzni. Je teprve druhým obdobným zařízením v České republice, které tento druh loriů chová. Serveru Ararauna.cz to potvrdil kurátor ptáků pražské ZOO Antonín Vaidl. „Loriům vlnkovaným se u nás v roce 2012 velmi dobře dařilo, odchovali jsme celkem šest mláďat,“ uvedl. „Tři již odešla do plzeňské zoologické zahrady, která se stala pro jejich chov partnerskou zoologickou zahradou v České republice.“

Plzeňská ZOO chová lorie vlnkované v neveřejném zázemí. Z tří získaných ptáků však přežili jen dva. „Ano, dostali jsme 1,2 lori vlnkovaný z pražské ZOO. Samice bohužel uhynula v expozici. Pár je chován v zázemí,“ řekl serveru Ararauna.cz zoolog plzeňské zoologické a botanické zahrady Tomáš Peš.

Další mláďata putovala do ZOO Chester a Loro Parque

Jeden chovný pár loriů vlnkovaných putoval z Prahy také do ZOO Chester ve Velké Británii. „Vyměnili jsme ho za dvě nepříbuzné samice tohoto druhu tak, abychom vytvořili další záložní páry k současným dvěma,“ vysvětlil Vaidl. „Další odchovaní loriové vlnkovaní by měli jít do Loro Parque Tenerife,“ dodal (v Evropě je pak chová už jen ZOO Londýn a ptačí park Walsrode v Německu). Poprvé se v pražské ZOO podařilo tento druh odchovat v roce 2011, kdy šlo i o prvoodchov v České republice. Dva páry dohromady úspěšně vyvedly čtyři mláďata.

Lorie vnkované vlastní v Česku i několik soukromých chovatelů, takové úspěchy jako pražská zoologická zahrada ale nemají. Tento druh papouška se do tuzemska dostal poměrně nedávno, vždyť Milan Vašíček v reedici své knihy Kakaduové a loriové z roku 2004 píše, že lori vlnkovaný nebyl do České republiky nikdy dovezen a že jej nechová ani žádná zoologická zahrada. Do Evropy se podle něj ale začal dostávat v polovině 90. let zejména z filipínské farmy de Diose, který se jejich chovu intenzivně věnoval od roku 1990.

Lori vlnkovaný v pražské zoologické zahradě. Poprvé je tu odchovali v roce 2011, kdy to byl zároveň první odchov tohoto druhu v České republice. (Foto: Antonín Vaidl, ZOO Praha)

Na Filipínách je místy běžný, v zajetí vzácný

Právě Filipíny jsou domovinou loriho vlnkovaného. Mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje, že ve volné přírodě žije necelých 10 tisíc jedinců, z toho půdruhého tisíce až sedm tisíc pohlavně dospělých ptáků. Jde o horského ptáka, který se vyskytuje v nadmořské výšce nad 1 000 metrů. I když jeho celková populace mírně klesla a může být ohrožen kácením stromů, místy jde o zcela běžného ptáka. Ne tak v zajetí, protože Filipíny zakazují odchyt a vývoz divokých zvířat (nevztahuje se na papoušky odchované u chovatelů).

Pro pražskou ZOO je odchov loriů vlnkovaných jedním z několika úspěchů v rámci unikátního chovu loriů, na nějž se specializuje. Loni jako první ZOO v Česku odchovala lorie žlutoskvrnné. „Celkem šlo o šest mláďat, dále jsme měli tři mláďata loriho černohlavého, odchovali jsme lorie mnohobarvé, pět lorikulů modrobradých. Hnízdění loríčků rudobradých zatím dopadlo částečně neúspěšně, protože dvakrát opustili oplozenou snůšku, takže zárodky v nich odumřely. Jednou se to stalo pod rodiči, jednou v líhni, ale je tam určitý příslib,“ dodal pro web Ararauna.cz Antonín Vaidl.

Úvodní foto: Antonín Vaidl, ZOO Praha

Předchozí článek

Útulek nechává přestárlé papoušky „kreslit“ a z výtěžku zřídí mobilní geriatrické centrum

Dálší článek

Uvažujeme o účasti na repatriačním programu pro amazoňany vínorudé, říká Yveta Svobodová ze ZOO Ostrava

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější