Víc než 30 papoušků, většinou ohrožených druhů, které spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, zabavily úřady ve Španělsku. Při zátahu na nelegální obchodníky s exotickými ptáky bylo zadrženo devět lidí, informoval web Euroweekly News. Vyšetřovatelé se na stopu pašeráků dostali po několika kontrolách španělských orgánů ochrany přírody u prodejců exotického ptactva. U veterináře v Madridu narazili na papouška s podezřelou identifikační kartou.
Při detailnějším prošetřování tohoto případu došla španělská inspekce životního prostředí na chovatele v Malaze, od kterého papoušek pocházel. Podle předpokladu se potvrdilo, že pták byl součástí větší zásilky nelegálně obchodovaných exotů, na které se podíleli další pachatelé z Barcelony, Murcie, Cádizu a Sevilly. Celkem devět pašeráků nabízelo papoušky v ceně až 16 tisíc dolarů (asi 320 tisíc korun). Společně s více než 30 papoušky byla zabavena i padělaná osvědčení o legálním původu ptáků, a také kroužky a mikročipy z legálně zaregistrovaných, ale již uhynulých ptáků, jež padělatelé nasazovali pašovaným papouškům a legalizovali tak jejich původ.
Další pašeráky chytili v Thajsku
Jinou skupinu pašeráků mláďat papoušků zadrželi minulý týden thajští pohraničníci na hranici s Kambodžou. Na zátahu se podílely speciální zásahové jednotky, policie a imigrační úředníci. Dva muže původem z Vietnamu zatkli na hraničním přechodu Aranyaprathet ve východothajské provincii Sa Kaeo, přes který se pokoušeli propašovat 25 mláďat papoušků bez potřebných dokumentů k jejich vývozu. Šlo o deset arů, tři žaky a dvanáct alexandrů. Úřady nekontretizovaly jednotlivé ptačí druhy, ale uvedly, že většina je vedena v první příloze mezinárodní úmluvy CITES a vztahuje se na ně zákaz obchodování.
K TÉMATU: Český pašerák se snažil do Austrálie provézt ptačí vejce. Zadrželi ho na letišti v Sydney
Zadržení muži se hájili, že ptáky nakoupili minulý víkend při návštěvě metropole Thajska na ptačím trhu a nyní si je chtěli odvézt domů. O tom, že k papouškům měli mít doklady a vývozní povolení, podle svých slov netušili. U druhů, které spadají do první přílohy CITES, je nutná kromě vývozního povolení i výjimka ze zákazu obchodování. Ptáci nyní stráví určitý čas v karanténě a poté je úřady předají některé ze záchranných stanic nebo zoologické zahradě. Informoval o tom thajský list Pattaya Mail.
Úvodní foto: Spain’s Guardia Civil