Exota Olomouc letos vystaví ary hyacintové, kakadu havraní, kogny a 14 druhů loriů

Exota Olomouc 2016UVNITŘ FOTO – Opravdu pestrou kolekci papoušků nabídne návštěvníkům letošní ročník mezinárodní výstavy exotického ptactva Exota Olomouc, který se uskuteční od pátku 7. do neděle 9. října 2016 na olomouckém Výstavišti Flora. Vůbec poprvé budou na této akci vystaveni největší papoušci světa – arové hyacintoví. „Jedná se o mláďata, která byla odchována v České republice,“ upřesnil pro Araraunu ředitel Exoty Olomouc Jan Sojka, který je zároveň vydavatelem časopisu Nová Exota. S ary hyacintovými se dosud nebylo možné setkat na žádné tuzemské výstavě exotů, jde tedy o národní premiéru.
Arům se letos organizátoři Exoty rozhodli věnovat opravdu pečlivě: zajistili všechny dostupné velké druhy těchto papoušků. Na olomouckém výstavišti Flora tak bude možné spatřit i kriticky ohrožené ary kanindy, dále ary zelené, jim podobné, ale častější ary vojenské, oblíbené ary ararauny, ary zelenokřídlé, ary arakangy a ary červenouché. Chybět budou pouze dva nedostupné druhy: v přírodě vyhynulý ara škraboškový a ara kobaltový, kterého v Česku chová pražská zoologická zahrada. Po jedenácti letech se na Exotu Olomouc vrátí také další atraktivní velký druh papouška: kakadu havraní.

Exota Olomouc letos vystaví kriticky ohrožené ary kanindy, jichž v přírodě přežívá posledních tři sta (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Exota Olomouc letos vystaví kriticky ohrožené ary kanindy, jichž v přírodě přežívá posledních tři sta (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
V prakticky kompletní kolekci velkých arů nebude chybět ani ara zelený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
V prakticky kompletní kolekci velkých arů nebude chybět ani ara zelený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Magnetem na návštěvníky bude jistě i kakadu havraní (Foto: Exota Olomouc)
Magnetem na návštěvníky bude jistě i kakadu havraní (Foto: Exota Olomouc)

Tangary, tukani a arassariové

Černé druhy kakaduů se obecně na výstavách téměř neobjevují a kromě kakadu palmového je nechovají ani žádné české zoologické zahrady. Kakadu havraní patří mezi žádané druhy mezi soukromými chovateli a v posledních letech se jeho chov v Česku rozmohl. Stále však nejde o papouška, kterého by byl finančně příliš dostupný. „Podařilo se nám také sehnat velmi zajímavou kolekci loriů, kteří začínají být kvůli náročnosti chovu stále vzácnější. Pokud vše dobře dopadne, mohlo by být na Exotě čtrnáct druhů,“ slibuje Jan Sojka. Lorie na Exotu doveze především známý specialista na jejich chov Jiří Šustr.

MINULÝ ROČNÍK: Největší vzácnosti na Exotě Olomouc 2014? Zoborožci přilboví, arassari řasnatí a kakadu přilbový

Z méně známých, ale zajímavých druhů papoušků se na Exotě Olomouc letos objeví také kogny dlouhozobé – vzácně chovaný druh, na který lze narazit spíše v zahraničních chovech. Na své si ale přijdou i milovníci drobných exotů. „V Olomouci bude letos k vidění unikátní kolekce dvanácti druhů vzácných pestrobarevných tangar, které vystaví Zoopark Zájezd,“ přiblížil Jan Sojka. Unikátní ptáky nabídne Exota také v pavilonu měkkožravců. Chybět nebude největší druh tukana – tukan obrovský – a nejrozsáhlejší kolekce arassariů, která byla kdy v Evropě vystavena. „Jde o osm druhů včetně vzácného evropského prvoodchovu arassari amazonského,“ dodal Jan Sojka.

Zoopark Zájezd zapůjčí na Exotu Olomouc dvanáct druhů pestrobarevných tangar (Foto: Exota Olomouc)
Zoopark Zájezd zapůjčí na Exotu Olomouc dvanáct druhů pestrobarevných tangar (Foto: Exota Olomouc)
V Olomouci nebude chybět ani tukan obrovský (Foto: Exota Olomouc)
V Olomouci nebude chybět ani tukan obrovský (Foto: Exota Olomouc)

Letos se zpravodajstvím na Facebooku

Část výstavy bude soutěžní, zaměřená na výstavní ptáky, ať už jde o andulky, kanáry, zebřičky, korely a další. Ti budou následně podle určeného standardu hodnoceni přizvanými posuzovateli a vítězové odekorováni kokardami a medailemi. Exota Olomouc patří mezi největší výstavy svého druhu v Evropě. Tradici drží již čtyři desetiletí a láká desítky tisíc návštěvníků nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Belgie, Holandska, Maďarska a dalších zemí.

ROZHOVOR: Organizátoři Exoty Olomouc 2014: Je škoda, že specializované kluby chovatelů ignorují velké výstavy

Pro veřejnost bude Exota Olomouc otevřena v pátek 7. a sobotu 8. října 2016 od 8 do 18 hodin a v neděli 9. října 2016 od 8 do 17 hodin. Vstupné činí 130 Kč pro dospělé, 80 Kč pro děti od šesti do 17 let a 260 Kč rodinné vstupné. Děti do šesti let, ZTTP a ZTP mají vstup zdarma. Další informace naleznete na internetových stránkách www.exotaolomouc.cz nebo na Facebooku na adrese www.facebook.com/pages/EXOTA-Olomouc, kde budou i v průběhu výstavy zveřejňovány aktuality.

Úvodní koláž: Ararauna.cz
Předchozí článek

Belize potvrdila, že 31. října přestane legalizovat papoušky odchycené v přírodě

Dálší článek

Zoo Praha ukončila chov arů zelenokřídlých, vrátili se do ní ale papoušci patagonští

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější