Zoo Praha ukončila chov arů zelenokřídlých, vrátili se do ní ale papoušci patagonští

Ara zelenokřídlýUkončit chov arů zelenokřídlých se po letech rozhodla pražská zoologická zahrada. Podle informací zveřejněných ve výroční zprávě za loňský rok se tak stalo z kapacitních důvodů. „Zrušili jsme chov arů zelenokřídlých (Ara chloroptera), pro které jsme neměli další expoziční uplatnění,“ uvedla zoo, jež v loňském roce nechala zlikvidovat starou voliéru s dřevěným domkem pro velké druhy arů, aby na jejím místě zahájila stavbu Rákosova pavilonu pro velké druhy papoušků. Strhnutou voliéru obývaly dva páry arů hyacintových a pár arů zelenokřídlých. Dříve v nich pražská zoo chovala i ary ararauny, kterých se ale podobně jako arů zelenokřídlých zbavila.
Zahrada se zbavila i amazoňanů žlutokrkých

Ararauny se však do pražské zoo vrátily, podle statistiky uvedené ve výroční zprávě si loni zahrada pořídila k jedné samici ještě jeden pár těchto papoušků. Z velkých arů chovala ještě pár arů arakang, zmiňované ary hyacintové a ary kobaltové. Poslední jmenovaný druh je vůbec nejvzácnějším papouškem v pražské zoo a loni se podařilo jejich stav navýšit z tří na pět. K původním třem samcům, kteří byli v roce 2010 zabaveni českému chovateli, přibyl pár zkonfiskovaný ve Švýcarsku a dovezený z jedné tamní zoo. Všechny velké ary nyní zoo chová v neveřejném zázemí a vystaví je až v roce 2017 v nově otevřeném Rákosově pavilonu.

K TÉMATU: Zlínská zoo zrušila chov arů araraun a zelenokřídlých, chce se soustředit na vzácnější druhy

Vedle arů zelenokřídlých Zoo Praha loni ukončila chov ještě jednoho papouščího druhu – amazoňana žlutokrkého poddruhu parvipes. Šlo o zabavené jedince, o které se zahrada starala ve svém záchytném centru CITES a poskytla je jiným zoologickým zahradám. Od zbývajících čtyř druhů amazoňanů se pražské zoo loni podařilo odchovat mláďata. „Vůbec poprvé se podařilo rozmnožit a odchovat všechny čtyři chované druhy. Konečná bilance tedy je následující: tři mláďata amazoňana šedohlavého (Amazona agilis), dvě mláďata amazoňana rudoocasého (Amazona brasiliensis), pět mláďat amazoňana jamajského (Amazona collaria) a dvě mláďata amazoňana modrobradého (Amazona festiva festiva),“ vypočítává zoo ve své výroční zprávě.

Amazoňanů žlutokrkých se pražská zoo zbavila (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Amazoňanů žlutokrkých se pražská zoo zbavila (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Praha má devět kakaduů palmových

Všechna mláďata amazoňanů zahrada odchovala přirozenou cestou pod rodiči, případně s lehkou dopomocí. „Je nutno podotknout, že se jedná o druhy vzácně chované a rozmnožované i v soukromých chovech,“ upozornila zahrada. Část vzácných amazoňanů loni pražskou zoo opustila. Šlo o devět amazoňanů jamajských, tři amazoňany modrobradé a dva amazoňany rudoocasé. Od posledního jmenovaného druhu vlastní pražská zoo jedenáct ptáků – pět samců a šest samic. U amazoňanů jamajských, jejichž Evropský záchranný program vede kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl, zoo opustilo devět ptáků, tři noví přišli a celkový počet chovaných jedinců ke konci loňského roku byl čtyři jedinci (jeden chovný pár a dva samci).

ČTĚTE TAKÉ: Pražská zoo vymění jednoho aru hyacintového kvůli dopárování. Bude mít dva chovné páry

Stabilizovaná situace je v chovu kakaduů palmových. Pražská zoo předloni odchovala dvě mláďata, ale teprve loni mohla potvrdit, že tento odchov byl úspěšný. „V polovině roku 2015 jsme si mohli oddychnout a konstatovat, že odchov dvou uměle odchovávaných mláďat kakadua palmového (Probosciger atterimus), kteří právě dosáhli stáří jednoho roku, byl zdárně ukončen,“ píše zoo ve výroční zprávě. Ze statistik chovaných druhů ale vyplývá, že další dva kakaduové palmoví loni v pražské zoo uhynuli. Jednoho nového ptáka zoo přijala a jeden zahradu opustil. Ke konci loňského roku pražská zoo chovala devět kakaduů palmových, z toho pět samců a čtyři samice. Bylo to o dva jedince méně než na začátku roku 2015. Papoušci zůstávali v neveřejném zázemí zoo.

Mláďata kakadu palmových vypadají velmi bizarně (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)
Mláďata kakadu palmových vypadají velmi bizarně (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)

Úspěšné odchovy u loriů, loríčků a lorikulů

Tradičně úspěšná byla největší česká zoo v chovu loriů a dalších nektarožravých papoušků. „Zaznamenali jsme snůšky u všech druhů, kde byly sestaveny páry. U nejmenšího lorikula modrobradého (Loriculus vernalis) snesly tři samice celkem 13 vajec, čtyři odchovaná mláďata považujeme za úspěch. Z loriů byli nejúspěšnější loriové vlnkovaní (Trichoglossus johnstoniae) se čtyřmi mláďaty, loriové žlutoskvrnní (Trichoglossus chlorolepidotus) se dvěma mláďaty a charmozíni horští (Charmosyna stellae) také se dvěma mláďaty. U loríčků (rod Psittaculirostris) jsme doplnili stavy o mladého samce loríčka rudobradého (Psittaculirostris edwardsii), který se ihned úspěšně pářil se samicí, která však později začala být vůči němu agresivní, a tak jsme ho preventivně oddělili. Samice pak zdárně dokončila odchov dvou mláďat sama,“ uvedla zoo.

NAPSALI JSME: Pražská zoo poprvé odchovala amazoňany modrobradé. Od rodičů zabavených na Ruzyni

Neoplozenou snůšku tří vajec zaznamenala zahrada u madů modrotemenných. „Považujeme to za pěkný příslib do následující sezony,“ komentovala to zoo. Z plzeňské zoologické zahrady si pražská zoo dovezla pět párů andulek vlnkovaných odchovaných z linie dovezené do německé Zoo Kolín nad Rýnem z australské Zoo Melbourne. Jde tedy o druhou generaci ptáků odchovaných od andulek odchovaných ve volné přírodě. „Jedná se o jedny z mála původních přírodních andulek chovaných v evropských chovech,“ upozorňuje pražská zoo. Naopak do plzeňské zoo z Prahy loni putoval jeden kakadu filipínský, který krátce pobyl v záchranném centru CITES. Plzeňská zoo tak chová už dva páry těchto nejvzácnějších kakaduů. Staronovým druhem v pražské zoo je papoušek patagonský, zahrada si pořídila dva mladé ptáky. Celkově Zoo Praha chovala ke konci loňského roku 33 druhů papoušků.

Staronovým druhem v pražské zoo je papoušek patagonský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Staronovým druhem v pražské zoo je papoušek patagonský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Exota Olomouc letos vystaví ary hyacintové, kakadu havraní, kogny a 14 druhů loriů

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 16. až 18. září 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější