Pražská zoo letos poprvé odchovala amazoňany modrobradé. Od rodičů zabavených na Ruzyni

SONY DSCPrvoodchov amazoňanů modrobradých se letos podařil pražské zoologické zahradě. Stalo se pak po devíti letech od chvíle, kdy získala od Celní správy a České inspekce životního prostředí vejce tohoto papouška, zabavené na ruzyňském letišti v Praze. Z pašovaných vajíček se vylíhli papoušci, z nichž poté zoo složila chovný pár. „Rodiče letošních mláďat byli odchování uměle v inkubátoru z vajec zadržených na ruzyňském letišti v roce 2005. Po devíti letech se tak podařilo tyto papoušky, původem z Brazílie, rozmnožit. V evropských zoo se jedná navíc o jediná vylíhlá mláďata tohoto druhu,“ oznámila pražská zoo.

Amazoňan modrobradý nepatří mezi často chované druhy papoušků, nedá se ale říci, že by byl vyloženě vzácný. V soukromých chovech, zejména u specialistů na amazoňany, je poměrně častý. Ve své domovině, amazonských pralesích podél toku Amazonky a jejích přítoků, je považován za běžný druh, jehož populace ale podle mezinárodní organizace BirdLife International pozvolna klesá. Do letošního roku byly uznávány dva poddruhy amazoňana modrobraného: nominátní forma amazoňan modrobradý amazonský (Amazona festiva festiva), který žije v Brazílii, a amazoňan modrobradý orinocký (Amazona festiva bodini), jehož populace se soustředí okolo řeky Orinoko a vyskytuje se od severozápadní Guyany a střední Venezuely po deltu Amacuro a řeku Meta.

Pašovaných amazoňanů má zoo více

Nominátní forma amazoňana modrobradého je nyní podle taxonomie Josepha del Hoya oddělena od nově uznaného amazoňana orinockého. Oba druhy jsou vedeny v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako potenciálně ohrožené (NT), tedy v nejnižší kategorii. Nemyslí na ně první příloha mezinárodní úmluvy CITES, takže chovaní ptáci nepodléhají povinné registraci, ale jakýkoli vývoz nebo dovoz ze nebo do zemí Evropské unie je značně byrokraticky komplikovaný (jde o ptáky CITES II). Navíc dovoz ze země jejich přirozeného výskytu je přísně zakázán, na což doplatil pašerák, který se před devíti lety snažil pronést vejce amazoňanů modrobradých před kontrolu na ruzyňském letišti.

K TÉMATU: Nově uznávané druhy amazoňanů: ekvádorský, čelenkový, orinocký a karibský

Pražská zoo podobným způsobem získala už několik vzácných druhů amazoňanů. Raritou jsou zejména amazoňané jamajští a amazoňané šedohlaví, které se jí rovněž daří pravidelně odchovávat. Oba druhy mají být součástí nové expozice exotického ptactva Rákosův pavilon, jehož základní kámen zahrada odhalila letos na podzim. Pavilon má být otevřen v roce 2016 v prostoru dnešní lineárky, kde jsou voliéry s ary hyacintovými a zelenokřídlými, a starší voliéry, v nichž zoo dříve chovala lorie. Z vzácných amazoňanů v Praze chovají ještě amazoňany rudoocasé, kteří byli do tamní zoo deponováni ze středočeské zoologické zahrady Chleby u Nymburka.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..