Studie: loriům se v australských městech daří lépe než v divoké přírodě

Lori mošusovýUVNITŘ VIDEO – K zajímavému závěru došli vědci z Australského muzea v Sydney, kteří zjišťovali, proč stoupá počet nektarožravých loriů ve velkých australských aglomeracích. Papoušci, kteří jsou závislí na rozkvetlých stromech a keřích, a podobně jako jihoameričtí kolibříci sají nektar z květů, podle jejich zjištění dokonce dávají přednost životu ve městech a příměstských oblastech před původními biotopy v přírodě. Důvod? Lepší a jednodušší přístup k potravě. „Po dobu půldruhého roku jsme monitorovali koncentraci květin a hustotu čtyř druhů nektarožravých ptáků na 24 místech v Sydney a porovnávali ji s přírodním prostředím,“ popsal vedoucí výzkumného týmu Richard Major.

Biologové chtěli prokázat souvislost mezi dostupností nektaru a větší koncentrací loriů v dané lokalitě. „Dva druhy nektarožravých papoušků, lori mnohobarvý a lori mošusový, se v příměstských oblastech vyskytovali ve větší míře než ve volné přírodě, pokud bylo v průběhu jara až zimy ve městech mnohem více nektaru než v jejich přirozeném prostředí,“ uvedli vědci ve studii, kterou zveřejnil časopis Urban Ecosystems. Jinými slovy, papoušci volili jednodušší způsob opatřování potravy. Navíc se ve městech mohli spolehnout i na dokrmování od lidí, kteří jim dávají nektar do krmítek podobně jako Češi přes zimu sypou do krmítek zrní sýkorkám.

Lorie lákají kvetoucí eukalypty

„Náš výzkum prokázal, že ve většině ročních období je snadnější získat nektar v příměstských oblastech než v původních lesích. Stálá dostupnost potravy může vysvětlovat, proč jsou papoušci tak úspěšní ve využívání příměstského prostředí,“ vysvětluje Richard Major. Při měření dostupnosti nektaru v příměstských oblastech a původních biotopech loriů se nejprve vypočítává hustota kvetoucích rostlin v obou prostředích. Poté vědci pomocí kapiláry extrahují nektar z květů a měří objem a koncentraci cukru. Srovnáním zjistili, že přírodní lesy a vřesoviště produkují podobné množství cukru v nektaru jako rostliny v příměstských oblastech. Výjimkou je jaro, kdy městská zeleň jasně vede nad divokou přírodou.

K TÉMATU: V Melbourne hynou po tuctech volně žijící loriové. Žádná škoda, říkají ornitologové

„Počet ptáků v městských oblastech také závisí na druhu kvetoucích rostlin. Loriové mnohobarví a loriové mošusoví se soustředí na sezónu, kdy kvetou eukalypty,“ popisuje Richard Major. Vedle loriů se vědcům podařilo prokázat přesun z „divočiny“ do městského prostředí u malých pěvců laločnatky jihoaustralské a laločnatky malé. Ti se soustředí na květy grevilleí a štětkovců. Snadný přístup k potravě přivádí do australských měst také větší druhy kakaduů, včetně černých, kteří dokonce hnízdí v městských parcích. Lokálně jsou některé druhy častější právě ve městech, jako například kakadu přilbový v australské metropoli Canberře.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Předchozí článek

Pražská zoo letos poprvé odchovala amazoňany modrobradé. Od rodičů zabavených na Ruzyni

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. prosince 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější