V Melbourne hynou po tuctech volně žijící loriové. Žádná škoda, říkají ornitologové

UVNITŘ VIDEO – Australská metropole Melbourne se potýká s problémem hromadného úhynu volně žijících loriů mnohobarvých. Během poměrně krátké doby lidé našli na předměstích na třicet uhynulých papoušků a další přibývají, napsal místní deník Herald Sun. Zprávy vzbudily obavy u ochranářských organizací i melbournské univerzity, která do postižených lokalit vyslala svoje zástupce a požádala veřejnost o spolupráci. Podle dosavadních informací se papoušci nakazili nekrotickou enteritidou od místních obyvatel, kteří je přikrmovali (viz video).

Nemoc se projevuje průjmem, zvracením, letargií, celkovou únavou organismu a rychlým úhynem. Způsobuje ji bakterie Clostridium perfringens, která se běžně vyskytuje v odpadních vodách nebo fekáliích. Australští vědci se proto domnívají, že se papoušci nakazili špatně umytým krmivem. Nekrotická enteritida má velmi akutní průběh, nakažení ptáci hynou prakticky do několika hodin. Internetová encyklopedie Wikipedie ale uvádí, že aby nemoc propukla naplno, musí k tomu mít pták predispozice.

„Nezbytným předpokladem vzniku nekrotické enteritidy jsou predispoziční faktory poškozující střevní sliznici (např. kokcidióza) nebo střevní mikroflóru (dietetické závady),“ upozorňuje. Nemoc je známá především z velkochovů drůbeže, kde podle Wikipedie může postihovat až deset procent chovaných kuřat a krůťat. Dále se pak může šířit trusem prostřednictvím podestýlek, u volně žijících papoušků pak zejména v hnízdních dutinách nebo na místech, kde se shromažďují k spánku.

Australským ornitologům úhyny loriů mnohobarvých paradoxně nijak nevadí. Spíše naopak. Tento druh se v posledních letech přemnožil a doslova terorizuje předměstské části Melbourne, kde má ideální podmínky pro život: je zde mnoho domů se zahradami, v nichž lidé pěstují eukalypty, banksiase a další nektaroplodné rostliny, které loriové vyhledávají kvůli potravě. „Doslova se s nimi roztrhl pytel, rozšiřují se na úkor jiných druhů papoušků. Jsou až hyperaktivní a obtěžují svým chraplavým křikem. Nijak jsem tedy nelitoval zprávy o tom, že tito ptáci hynou po tuctech,“ svěřil se listu Chris Tzaros, manažer ochranářské organizace Birds Australia conservation.

„Loriové jsou hodně společenští, poflakují se v hejnech po okolí, jejich křik je až k nevydržení a počet volně žijících jedinců se vymkl kontrole. V západní Austrálii je už považovažují za hrozbu,“ uvedl Tzaros. Do měst se podle něj papoušci stahují právě proto, že v zahradách mají po celý rok jednoduchý přístup k potravě, kdežto ve volné přírodě by ji museli hledat obtížněji. Přemnožení loriové ale z městských lokalit vytlačují původní druhy ptáků, takže narušují druhovou rozmanitost australských měst.

Lidem, kteří lorie mnohobarvé dokrmují, papoušci nevadí, ale paradoxně jsou to právě oni, kdo způsobil jejich hromadný úhyn.

Úvodní foto: rwsboa2011.blogspot.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..