Charmozin horský (Charmosyna josefinae)

Charmozin horskýDalší červený druh charmozina. Modrá korunka přechází do černého temena, křídla jsou zelená, spodní část břicha je černá. Střední ocasní pera má červená, na vnějším praporu zelená a na špici žlutá, spodní strana ocasu je žlutá. Zobák má oranžově červený, oko žluté a běhák oranžový. Samice má spodní záda zelená. Dorůstá délky 24 cm a hmotnosti do 80 g. Výskyt druhu je vázán na Novou Guineu, nalezneme ho přitom i ve vyšších nadmořských výškách. Jeho populace jsou stabilní a není tedy bezprostředně ohrožen vyhynutím.

Celkem rozlišujeme tři poddruhy: charmozin horský pralesní (Charmosyna josefinae josefinae), charmozin horský jižní (Charmosyna josefinae sepikiana) a charmozin horský severní (Charmosyna josefinae cyclopum). V zajetí jsou však pravděpodobně prokříženy. Rozdíly navíc spočívají ve variabilitě rozsahu zbarvení určitých znaků, a proto je momentálně zařazování jedinců chovaných v Evropě do určitých subspecií složité.

Chov v zajetí

Charmozini horští se v Evropě odchovávají od 80. let minulého století. Milan Vašíček ve své knize Kakaduové a loriové uvádí, že v roce 2003 byl tento druh zastoupen v chovu Marcela Kohouta. Pokud je však známo, odchován nebyl a momentálně ho u nás ani v žádné kolekci nenajdeme. Úspěšně odchovávají tento druh v Německu a Itálii. Na trhu je převaha samečků.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.