Alexandr černohlavý (Psittacula himalayana)

Patří ke známějším a častějším druhům alexandrů, je velice podobný alexadru Finschovu, který byl dlouho pokládán za jeho poddruh. Na rozdíl od něj ale nemá modrý ocas a je o něco větší. Celkově je zbarven zeleně, hlava je nad černým límcem tmavě šedá až černá. Samci mají tmavě červenou skvrnu na křídelních krovkách, u samic chybí nebo je výrazně menší. Zobák mají oba oranžový, duhovka je žlutá, běhák světle šedý. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 160 g.

Oproti alexandru Finschovu má menší areál přirozeného výskytu, a jak jeho latinský název napovídá, obývá úpatí Himalájí. Divoká populace žije od východního Afghánistánu přes severní Indii a Nepál až po Bhútán. Alexandr Finschův se naopak vyskytuje jižněji. Neexistuje věrohodný odhad počtu jedinců ve volné přírodě, ve jmenovaných zemích je ale naprosto běžný. V severní Indii se stává terčem vyběračů hnízd, kteří dodávají papoušky na černý trh. Nepatří ale mezi vyloženě preferované druhy, jako jeho příbuzný alexandr velký.

Chov v zajetí

Až do konce 60. let minulého století se mezi českými chovateli nevyskytoval. Nyní patří sice mezi méně četné, ale pravidelně chované a odchovávané alexandry. Jde o horského ptáka, který je velmi odolný, takže vydrží v celoročních voliérách i v poměrně velkých mrazech. Přesto by měl mít k dispozici chráněné zázemí. Podobně jako jiní alexandři má potřebu okusu čerstvých větví, nemělo by ale jít o destruktivního ptáka, který by dokázal zdemolovat dřevěné voliéry.

Na krmení není příliš náročný, snese obdobnou potravu jako běžné andulky. V jídelníčku by ale nemělo chybět ovoce a zelenina, od jara do podzimu pak také zelené krmení. V době hnízdění pak naklíčená semena. Může být chovaný i jako domácí mazlíček, i když to rozhodně není běžné.

Dostupnost a cena

Sporadicky nabízený druh v chovatelské inzerci i na ptačích burzách. Není tak rozšířen jako běžnější druhy jeho rodu, proto patří ke středně drahým papouškům. Cena mladého alexandra černohlavého se v roce 2012 pohybovala okolo tří až čtyř tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Podkrušnohorský zoopark Chomutov


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..