Turci začali skupovat andulky, dokáží je včas varovat před blížícím se zemětřesením

Mimořádný zájem o andulky a další papoušky řeší obchody s domácími mazlíčky v Turecku. Lidé, kteří se po tragickém zemětřesení na začátku února obávají opakování přírodní katastrofy, kvůli které zemřelo nejméně 48 tisíc lidí, se inspirují případy rodin, jež právě jejich ochočení papoušci varovali před příchodem zemětřesení. Ceny andulek a dalších exotických ptáků proto raketově rostou a obchodníci se zvířaty nestačí pokrývat poptávku. Přiživují ji medializované případy konkrétních papoušků, kteří dokázali zachránit své majitele před únorovým zemětřesením, jako byl například samec andulky Mavis, který patří rodině Cimenových z Pazarciku v provincii Kahramanmaraş postižené únorovým zemětřesením.

Cimenovi si andulku pořídili pouhé tři měsíce před tragickou přírodní katastrofou. Pták nebyl příliš hlučný, ozýval se jen velmi zřídka. To se ale změnilo 6. února nad ránem, kdy Mavis začal vydávat podivné zvuky a zmateně poletovat po kleci. Díky tomu probudil všechny členy rodiny půl hodiny předtím, než oblast zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně Richertovy škály. Ve chvíli, kdy došlo ke katastrofě, tak mohli Cimenovi utéct z domu, zatímco mnozí jiné lidé ještě spali a zasypaly je sutiny domů. „Půl hodiny před zemětřesením začal Mavis vydávat zvláštní zvuk, ještě nebylo ani světlo. Mával křídly a skákal z místa na místo. Díky tomu nás zemětřesení nezastihlo ve spánku,“ popsal turecké státní tiskové agentuře Anadolu sedmnáctiletý Mustafa Cimen.

Rychlejší než detektor kouře: ochočený amazoňan zachránil svého majitele z hořícího domu

Papoušci dokázali zachránit lidi i před požárem

Na přicházející zemětřesení rodinu neupozornila pouze andulka. Podivné zvuky začali vydávat i psi, které rodina chovala mimo dům. To však Cimenovi zjistili až ve chvíli, kdy je probudil papoušek. Fakt, že zvířata dokáží s předstihem reagovat na blížící se přírodní katastrofu, není novou informací. Vědci tuto dovednost zkoumají již delší dobu. Schopnost zvířat zřejmě souvisí se změnami v elektromagnetickém poli, na kterou jsou zvířata vnímavější než lidé. Ostatně, i chovatelé papoušků by dokázali potvrdit, že například amazoňani, kteří milují déšť, dokáží vycítit blíží se změnu počasí i dvě hodiny předtím, než v daném místě skutečně začne pršet. Papoušci jsou také daleko háklivější na různé znečištění ovzduší, na které rovněž reagují prudkými pohyby a křikem.

Po celém světě existuje řada případů, kdy ochočení papoušci zachránili své majitele během požáru uvnitř budov, ke kterým došlo v noci, kdy lidé spali. Někteří papoušci dokonce dokázali pomoci majitelům, kteří trpěli různými druhy postižení dýchání, jako je spánková apnoe, apod. Dostatečně známé je i využití kanárů v hornictví. Ptáky v malých klíckách používali horníci jako živé varování před únikem jedovatého metanu. Ve chvíli, kdy pták přestal zpívat a spadl z bidla, se všichni horníci ve štole okamžitě evakuovali. Koncentrace metanu v tu dobu byla smrtelná pro malého exota, ale ještě ne pro člověka, což se však mohlo velice rychle změnit.

Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

Image by wirestock on Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..