Rychlejší než detektor kouře: ochočený amazoňan zachránil svého majitele z hořícího domu

Velké štěstí měl mladík v australském Brisbane, jehož dům v noci zachvátil požár. Ještě než se stačil spustit alarm od detektoru kouře, jej totiž vzbudil křik jeho ochočeného papouška amazoňana Erica. Dům začal hořet před druhou hodinou ráno a papoušek, který ucítil lehký kouř, začal volat na svého majitele jeho jménem. „Uslyšel jsem ránu a Eric začal křičet, tak jsem se probudil ucítil slabý kouř,“ popsal mladík australskému zpravodajskému serveru ABC. Hasiči na místo dorazili krátce po druhé ráno, kdy už byl celý dům v plamenech. Anton Nguyen se svým papouškem Ericem ale už stáli v bezpečí na ulici a sledovali zásah hasičské jednotky.

„Popadl jsem Erica, otevřel dveře, podíval se do zadní části domu a spatřil plameny. Tak jsem vzal svoji tašku a utíkali jsme ven,“ popsal Nguyen úprk z domu, z něhož zachránil jen pár osobních věcí: peněženku, klíče, lahev s vodou a samozřejmě Erica. S požárem bojovaly dvě jednotky brisbanských hasičů, dřevěný dům však uvnitř celý vyhořel. „Jsem v šoku, ale v pořádku,“ uvedl Anton Nguyen. „Všechno je v pořádku, pokud jsem to i s Ericem přežil.“ Velitel zasahujících hasičů Cam Thomas uvedl, že papoušek vykřikoval „Anton, Anton!“ a varoval tak svého majitele před nebezpečím. „Muž v té době spal,“ dodal. „Potom zaslechl velkou ránu a papoušek ho vlastně upozornil na nebezpečí, takže se mohli oba zachránit.“

Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

Nejde o první případ papouščího záchranáře

Podle Thomase byl dům vybaven funkčními detektory kouře, ale není jisté, zda by Ngyuen stihl utéci, kdyby ho pře ohněm varoval až alarm. Papoušek byl mnohem rychlejší. Hasičům se podařilo oheň eliminovat, aniž by se rozšířil na okolní, rovněž dřevěné domy. „Plameny zcela pohltily celý interiér,“ vedl velitel hasičů s tím, že na místě nyní probíhá vyšetřování, které má odhalit zdroj požáru. Každopádně Anton Nguyen ani jeho papoušek Eric se už do domu vrátit nemohou, protože je neobyvatelný. Média již neuvádí, jak celý příběh skončil a zda mladík s papouškem nalezl střechu na hlavou u některého ze svých přátel. Každopádně to není poprvé, co ochočený papoušek dokázal zachránit svého majitele.

Například v americkém městečku Fort Lauderdale na Floridě před šesti lety tříletý ochočený alexandr malý křikem a máváním křídly vzbudil své majitele dřív, než se rozezněl protipožární hlásič. „Slyšela jsem, jak hodně křičí a tluče křídly o klec,“ popsala majitelka papouška Laura Jean Niesel místní televizi Local 10 News. Hluk vzbudil i jejího přítele Davea, načež oba zjistili, že jejich prádelna, která sousedí s domem, je v plamenech. „Ptáci jsou velmi citliví na kouř, takže jsem otevřela zadní dveře a zavolala hasiče,“ řekla žena. Její partner poznamenal, že papouščí volání znělo nezvykle naléhavě, už z jeho hlasu bylo patrné, že se něco děje.

Papoušci záchranáři: množí se případy, kdy ochočení ptáci varovali majitele před požárem

Úvodní foto: ABC News / Stuart Bryce

1 komentář

  1. Andrej napsal:

    Není natom obrázku náhodou Eklektus? Ne amazoňan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..