Do 12. listopadu poslední šance na změnu! Volnoletcům hrozí přechod do ilegality

Pouhý týden zbývá do čtvrtka 12. listopadu, kdy Senát Parlamentu ČR projedná na své schůzi vládní návrh novely zákona, kterým se mění zákon č. 246/1992 na ochranu zvířat proti týrání. Duchem této jistě dobře míněné změny, je zákaz veřejného vystupování všech zvířat, a to zejména v cirkusech. Ač si to málokdo uvědomuje, zákaz se bude týkat i volného létání papoušků, protože definice veřejného vystoupení je taková, že se jedná o jakékoliv vystoupení zvířat, kam má přístup veřejnost, bez ohledu na skutečnost, že třeba nevybíráte žádné vstupné či jiné poplatky.

Hrozí konec srazů volnoletců i ukázky na výstavách

Málokdo si uvědomuje, že v daném znění zákona již nebude možné pořádat srazy volnoletců na Krásném u Šumperka, či akci, kterou pořádá skupina Papoušci v akci na přehradě Rozkoš, či další každoroční srazy „volnoletců“ u Vysoké Pece na Chomutovsku. Každé takové veřejné vystoupení bude nově podléhat oznamovací povinnosti, pod velkou finanční sankcí, Státní veterinární správy (dále SVS), kterou na to upozorníte. Je asi prakticky nerealizovatelné v naprosté ilegalitě konat srazy volnoletců v prostoru, kam nemůže veřejnost, protože tím se vytrácí i jeden z dalších cílů, a to osvěta v chovu papoušků pro běžnou veřejnost, ukázky volného létaní a další edukační faktory.

Prakticky nebude ani vůbec možné na podobné srazy třeba pomocí sociálních sítí, či médií, informovat veřejnost o jejich konání, protože to přesně definuje zákon jako veřejné vystoupení. Další dimenze může nastat, pokud takový sraz v polo-ilegalitě se přeci jen uskuteční a některý nepřející občan pošle své oznámení o konání na SVS, ta bude muset z principu oficiality konat a to bohužel s vědomím Ignorantia juris non excusat – neznalost zákona neomlouvá, kdy ve správním řízení existují v horní sazbě mnohamilionové pokuty. Takže jak vidíte, všechna řešení jsou špatná.

Je nutno dosáhnout výjimky totožné, kterou mají sokolníci, či majitelé psů a koček.

Chcete zabránit zákazu srazů „volnoletců“? Stáhněte si dopis pro vašeho senátora a pošlete mu ho

Konejme, ještě je čas!

Chci Vás v této souvislosti znovu požádat, oslovte svého senátora podle postupu zde, udělejte si třeba o víkendu pár minut času, je to důležité a v masovosti je právě ta síla. Vím, že již řada z Vás senátory oslovila, někteří i pozitivně reagují, některým se i volné létání papoušků velmi líbí, ač dosud vůbec netušili, že něco takového existuje. Zejména se senátorům líbí videa a fotky našich mazlíčků, takže chci apelovat na ty z vás, kteří ještě neměli čas senátory oslovit, čas běží a máme poslední šanci nejen zabránit přechodu volnoletců do ilegality, a též neméně důležitý bod a to zákaz prodeje velkých papoušků v obchodech se zvířaty.

Obrovská šance, jak zabránit prodeji velkých papoušků v obchodech pro zvířata

Oslovte senátory do středy 11. listopadu 2020, pošlete video či fotku svého mazlíčka, je to v zájmu dobré věci a odměnou vám bude nejen dobrý pocit, že jste pro dobrou věc něco udělali, ale i šťastný pohled vašeho papouška.

Autorka je předsedkyní Společnosti Laguna, z.s.

Úvodní foto: Václav Peričevič

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..