Obrovská šance, jak zabránit prodeji velkých papoušků v obchodech pro zvířata

Každý z nás z různých důvodů někdy zavítá do prodejen Pet Center, Zooprodejen, Zverimexů atd., které zákon sjednocuje pod názvem „obchod se zvířaty“. Jsme velmi často svědky, že se v těchto obchodech prodávají velcí papoušci rodu ara, kakadu, žako, amazoňan či eklektus a další, kteří v naprosto nevyhovujících podmínkách čekají na svého nového majitele a často marně.

Jsem si skoro jist, že žádný čtenář těchto stránek by si papouška v obchodě se zvířaty nikdy nekoupil. Pro všechny ty ostatní platí, že nákup papouška v obchodě se zvířaty, na rozdíl od seriózního a zkušeného chovatele, nese obrovské množství rizik. Nikdy nevíte v podstatě skoro nic o původu papouška, jeho přibližném věku, jeho kondici a zejména psychickém a zdravotním stavu.

Je veřejným tajemstvím, že tito zejména velcí papoušci nejenže dlouhodobě čekají na svého majitele, ale často mění prostředí a putují mezi prodejnami k nalákání návštěvníků, tedy potencionálních kupujících.

Každý z nás pamatuje řadu „záchranných“ akcí na velké papoušky z obchodů se zvířaty, kde se pořádaly a pořádají sbírky na jejich výkup pro alespoň důstojné dožití. Jsou to někdy až naprosto tragické a mimořádně smutné případy, které z mého subjektivního pohledu hraničí skutečně až s týráním. Je potřeba si uvědomit, že velcí papoušci jsou leckdy umístěni v prodejnách bez denního světla, natož slunečního svitu. Často vidíme zcela nevyhovující klece a já sám jsem byl svědkem, kdy velkou aru krmila prodavačka prosem s odůvodněním, že andulky to také jedí…

Výsledkem takového zcela nechutného obchodu jsou apatičtí ptáci, často nemocní, kteří za mnohdy trojnásobnou cenu čekají na svého majitele dlouhé měsíce i roky, někteří se ani nedočkají a zemřou, v lepším případě skončí v záchranné stanici Laguna.

Je známa řada případů, že pokud se přeci jen papoušek dočká svého nového majitele, místo domácího pohodového mazlíčka se z něj stává zcela nezvladatelný agresivní jedinec.

Týrání papoušků ve zverimexech: běžná praxe, proti které nikdo nezasáhne

Máme obrovskou šanci to změnit!

V souvislosti s novelou zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, zákonodárce schválil v § 13a následující text:

V § 13a se za odstavec 4 vkládá nový odstavec 5, který zní:
„(5) Je zakázán prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.“

My všichni máme zcela unikátní šanci, požádat, poprosit svého senátora do 15. listopadu, aby zasáhl a do novely § 13a odst. 5 dal návrh na nové znění odst. 5 takto:

„(5) Je zakázán prodej psů, koček, papoušků rodu ara, kakadu, žako, amazoňan, eklektus, a primátů v obchodech se zvířaty.“

Touto drobnou změnou můžeme doslova zachránit velkou řadu velkých papoušků z obchodů se zvířaty a již nikdy v těchto obchodech neuvidíme tyto smutné, apatické a nemocné velké papoušky a ochráníme je i pro budoucnost.

Všichni, co máme doma velkého papouška, víme, jak jsou to velmi inteligentní zvířata, jak moc naší péče potřebují, jsou to naši další členové rodiny a mám jednoznačně za to, že máme povinnost to v jejich prospěch a zejména ve prospěch dalších opeřených kamarádů jednoznačně povinnost udělat.

Má to smysl.

Jak postupovat. Velmi jednoduše a připravil jsem pro Vás jednoduchý návod.
Zde: https://1url.cz/GzUhF je seznam emailových adres všech senátorů a napište jim email. Jistě vám to zabere pár minut, kdy záchrana často života, těchto velkých papoušků za to určitě stojí a poproste senátory (jsme jejich voliči a oni naši zvolení zástupci) o podporu změny § 13a odst. 5 v tomto znění:

„(5) Je zakázán prodej psů, koček, papoušků rodu ara, kakadu, žako, amazoňan, eklektus, a primátů v obchodech se zvířaty.“

Připojte fotku svého mazlíčka, svůj vlastní postřeh k prodeji papoušků v obchodech se zvířaty a apelujte na senátory na změnu v § 13a odst. 5.

Společnou silou to můžeme dokázat.

Zkušenost se zverimexem: Jak jsem zkoušel koupit postiženého žaka

Předchozí článek

Američané chtějí dostat do lesů v Arizoně arary zelené, kteří se tam naposledy vyskytovali v roce 1938

Dálší článek

Další chycený pašerák papoušků v Brazílii: autem převážel 165 mláďat amazoňanů modročelých

3 Comments

  • Je mi líto všech živých tvorů prodávaných ve zverimexech a budu ráda pokud se tomu zabrání.

  • Sami máme Alexandra malého že zverimexu a musím říci , když jsem viděla v jaké malé kleci byl ani křídla nemohl roztáhnout . Máme ho od června a teprve nyní se začíná sbližovat a věřit lidem. Ano souhlasím ,aby se papoušci neprodávali ve zverimexech .

    • Skvělé, aby se to povedlo, napište senátorům.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější