Američané chtějí dostat do lesů v Arizoně arary zelené, kteří se tam naposledy vyskytovali v roce 1938

UVNITŘ VIDEO – Plán, jak dostat zpět do arizonských lesů arary zelené, poslední druh papouška, který kdysi žil na pevninské části Spojených států, zvažuje nevládní organizace Arizona Game and Fish. Společně s partnerskými organizacemi z Mexika pomáhá zvyšovat tamní populaci ararů zelených, kteří kdysi hnízdili na území Arizony a do Mexika odlétali na zimu. Ochránci věří, že pokud se jim podaří mexickou populaci ararů zelených výrazně posílit, ptáci budou hledat nová hnízdiště severněji od těch stávajících a mohou se přesunout až do Arizony. Zde se naposledy přirozeně vyskytovali v roce 1938. Pokus o jejich reintrodukci v USA, který proběhl v letech 1986 až 1993, skončil velkým fiaskem.

Ochránci na přelomu 80. a 90. let minulého století vypustili na území Arizony celkem 88 ararů zelených. Většina ptáků se ale nenaučila sama hledat potravu a uhynula hlady, na nemoci nebo je chytili dravci. Biologové se nikdy nedozvěděli, kolik papoušků tento pokus vůbec přežilo. Poté již úřady podobné experimenty zakázaly, i když se o stejnou reintrodukci chtěli pokusit i soukromí chovatelé. Arizona Game and Fish jde na věc trochu jinak, nechce arary v Arizoně vypouštět uměle, ale dostat je tam přirozenou cestou z jejich současných biotopů v Mexiku. Není však jisté, zda se papoušci budou chtít při hledání nových hnízdišť vydat opravdu na sever. Mláďata totiž mají tendenci vracet se místa, kde se narodila.

Problémem je nedostatek lesů v Arizoně

Ararové zelení jsou dost konzervativní ptáci, páry spolu žijí po celý život a obvykle hnízdí ve stále stejné hnízdní dutině. Jejich celková divoká populace se odhaduje na 2 000 až 2 800 pohlavně dospělých ptáků, přičemž jejich hnízdní biotopy se nachází v jehličnatých lesích na severu Mexika v pohoří Sierra Madre Occidental. Nejsevernější známá hnízdiště jsou poměrně blízko od arizonské hranice. Podle amerického biologa Edwina Juareze by ararové, pokud by se rozšířili zpět do Arizony, mohli být prospěšní i jiným původním druhům ptáků. „Bylo by to dobré i pro jiné stěhované ptáky, kteří migrují z Arizony na zimu do Sierra Madre v Mexiku,“ uvedl vědec pro televizní stanici 12 News. „Náš projekt by prospěl několika druhům ptáků, nejenom těmto papouškům,“ dodal.

Americký federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (FWS – organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijící zvěře, rostlin a jejich biotopů) v roce 2013 odmítnul ambiciózní plán Společnosti pro ochranu biologie (SCB), který počítal s postupným vypouštěním ararů ve vhodných biotopech v Arizoně, protože by byl příliš finančně náročný. Místo toho FWS navrhl podpořit ochranu tohoto ptačího druhu v Mexiku. Úřad argumentoval oporučením odborníků, kteří se specializují na studium života ararů, podle nichž jsou v Mexiku stále ještě relativně velké souvislé zalesněné plochy vhodné pro hnízdění těchto papoušků, což se o Arizoně říci nedá.

Americké úřady vzdávají snahu o návrat ararů zelených, podpoří jejich ochranu v Mexiku

Úvodní foto: stannate / Flickr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..