Spornou novelu zákona, která může ohrozit srazy volnoletců, má Senát projednat do 15. listopadu

Pouze něco přes tři týdny mají senátoři na to, aby projednali vládní novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která může v současném znění ohrozit pořádání veřejných srazů vyznavačů volného létání papoušků. Senát ještě může pozměňovacím návrhem do novely zapracovat výjimku ze zákazu drezůry či výcviku zvířat pro papoušky. Projednat ji však musí do 15. listopadu. Novela míří především na cirkusy a chce zamezit drezůře divokých zvířat, především šelem. Text je ale obecný a týká se všech zvířat s výjimkou psů. Zákaz výcviku zvířat se rovněž nemá týkat zoologických zahrad a sokolníků. Novela naopak velmi ztíží možnost pořádání akcí pro veřejnost, na kterých budou ukázky cvičených zvířat, což se může vztahovat i na srazy vyznavačů volného létání papoušků.

První senátoři slíbili, že zasáhnou. To však nestačí

Po výzvě serveru Ararauna.cz z minulého týdne zaslalo několik majitelů ochočených papoušků vycvičených na volné létání výzvu svému senátorovi, aby inicioval pozměňovací návrh k novele, který by výcvik papoušků k volnému letu označil za výjimku ze zákazu cvičení zvířat. Pomoc v tomto smyslu přislíbili minimálně tři senátoři. Na horní komoru Parlamentu ČR se hodlá obrátit i společnost Laguna, která se stará o opuštěné a nechtěné papoušky – domácí mazlíčky a aktivně s nimi vystupuje na veřejnosti, včetně různých televizních pořadů (naposledy minulý týden v Show Jana Krause na Primě). I tato vystoupení by novela zákona na ochranu zvířat proti týrání zcela zakázala, stejně jako jejich vystupování v reklamě, seriálech nebo filmech.

Problém je zejména v § 14a odst. 1 písm. b) navrhované novely, který by od 1. ledna 2022 zakázal „provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení“. Pod pojmem „veřejné představení“ si pak může kontrolní orgán, v tomto případě zástupci České inspekce životního prostředí či úředníci odboru ochrany přírody na krajských úřadech, představit cokoli – včetně populárních srazů vyznavačů volného létání papoušků, které jsou přístupné široké veřejnosti a jejich součástí jsou i prodejní stánky s upomínkovými předměty a chovatelskými potřebami, ale také třeba s občerstvením.

Chcete zabránit zákazu srazů „volnoletců“? Stáhněte si dopis pro vašeho senátora a pošlete mu ho

Oslovte svého senátora, dokud je ještě čas!

Různý výklad novely může v budoucnu přinést různý postup úřadů v jednotlivých krajích. Proto je nutné novelu co nejvíce zpřesnit a ideálně prosadit výjimku pro volně létající vycvičené papoušky. Novela ve znění, v jakém ji schválila Poslanecká sněmovna, sice umožňuje cílené pohybové aktivity zvířat konané za vzdělávacím účelem nebo v zájmu zvířat, ale to se týká pouze zoologických zahrad. Mimo ně je to zakázané u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 a u všech ostatních volně žijících druhů zvířat by tomu tak mělo být u jedinců narozených od 1. ledna 2022. Což by znamenalo komplikaci pro budoucí volnoletce, pokud by se chtěli se svými vycvičenými papoušky účastni veřejných srazů.

Pokud chcete tomuto výkladu vládní novely zákona na ochranu zvířat proti týrání zabránit, oslovte ještě tento týden senátora z vašeho volebního obvodu a požádejte ho o podání pozměňovacího návrhu tohoto znění (změna je vyznačena červeně):

§ 14a odst. 1 písm. b) zní:
„b) provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen „drezúra“), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití, volně létajícího vycvičeného papouška a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu1b) konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,
a.1. u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 včetně,
a.2. u jedinců ostatních volně žijících druhů zvířat narozených od 1. ledna 2022 včetně,
a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.“

Seznam senátorů a jejich příslušnosti k volebním obvodům zde.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..