Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Konec volného létání papoušků v Čechách? Novela zákona o týrání zvířat ho může zakázat

UVNITŘ ZNĚNÍ NOVELY ZÁKONA – Jste stávající volnoletec, či se chystáte volnoletectví praktikovat? Neprodleně kontaktujte svého senátora, ještě není pozdě!!! Málokdo z volnoletců má vůbec tušení o tom, že se Poslanecká sněmovna 16. září usnesla na změně zákona č. 246/1992Sb., na ochranu zvířat proti týraní (ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů), který byl mediálně prezentován především jako zákon proti klecovému chovu slepic a o zákazu drezůry zvířat v cirkusech, ale zároveň může výrazně omezit volnoletectví papoušků v České republice.

Meritem zákona, velmi zjednodušeně, je snaha, aby od 1. ledna 2022 (tedy skoro za rok), zvířata narozená od tohoto data, nemohla být cvičena – drezůrována – pro veřejná vystoupení.
Je třeba zdůraznit, že z hlediska tohoto zákona není rozdíl mezi definicí výcviku a drezůry.
Jistě každého napadne, že se to týká především cirkusů a dalších komerčních akcí. Problém tkví v definici veřejného vystoupení, tedy místa, kde se setkávají volnoletci, např. každoroční setkání na Krásném u Šumperka, u přehrady Rozkoš ve východních Čechách, či dalších akcí, které jsou přístupné široké veřejnosti. Nově má taková akce podléhat novému režimu (viz § 7 novely zákona níže):

Dalším „problémem“ je skutečnost, že budoucí volnoletci narození od 1. ledna 2022 již nebudou být moci trénováni k volnému létaní za účelem veřejného vystoupení, tedy například i setkávání volnoletců na Krásném a jinde.

Jsme u jádra pudla: o volnoletcích nikdo neví

Jistě si kladete otázku, zda podobný striktní přístup platí u dravců? Odpověď nalezneme v dikci § 4:

(66) V § 14a odst. 1 písm. b) zní:
„b) provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen „drezúra“), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu1b) konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,
a.1. u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 včetně,
a.2. u jedinců ostatních volně žijících druhů zvířat narozených od 1. ledna 2022 včetně,
a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.“

Ač se volnoletectví papoušků dostalo v posledních letech nebývalému rozkvětu, zákonodárce vůbec netuší, že v České republice existuje sice malá, ale přeci skupina osob volnoletectví praktikující, a to v naprosto drtivé většině ku prospěchu papouška, jeho kondici a konstituci.

Děkuji tímto za fundovanou konzultaci Dr. Nynčákové ze Státní veterinární správy, která o nás volnoletcích též nemá bohužel sebemenší povědomí.

Jistě si říkáte, že není důvod k panice, samozřejmě to není nikdy. Bohužel z praxe jedné bohulibé organizace, která se záchranou papoušků zabývá, jsem se dostal k rozhodnutí kontrolního orgánu, kde – zjevně na udání – provedl tento orgán kontrolu. Výsledkem je rozhodnutí, jenž je argumentací naprosto nevídané, protože je natolik právně formalisticky zvrhlé, že orgán konstatuje, že zákon říká 30 dnů a že okolnosti jsou zvláště hodného zřetele a k situaci došlo až 31. den, což má za následek, že jste již v postavení obviněného. Nemusím popisovat, že jsem často svědkem situace, kdy ve stejné budově soudu, na jedné chodbě, pouze ob dveře, je soud schopen v totožné věci přijmout dvě zcela kategoricky rozdílná rozhodnutí. Takže si dokážete představit, jak asi může postupovat správní orgán, například v Šumperku.

Vládní návrh novely zákona … by Jan.Potucek

Jaké jsou možnosti řešení této situace?

Ač to tak nevypadá, jsou velmi jednoduché. Apelujte na svého senátora ve svém bydlišti (úplný seznam všech senátorů s příslušností k volebním obvodům zde), vysvětlete mu princip volnoletectví papoušků a vyzvěte ho, ať uplatní svou pravomoc zákonodárce v horní komoře Parlamentu a k dikci § 14 doplní pozměňovacím návrhem nově na:

(66) V § 14a odst. 1 písm. b) zní:
„b) provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen „drezúra“), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití, volně létajícího vycvičeného papouška a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu1b) konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,
a.1. u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 včetně,
a.2. u jedinců ostatních volně žijících druhů zvířat narozených od 1. ledna 2022 včetně,
a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.“. (autor článku není legislativec)

Tato jedna věta v zákoně nás všechny může ochránit od případného postihu kontrolních orgánů, řady nepříjemností a dohadů, možných finančních sankcí a dalšího případného zakleknutí, včetně organizování konspirativních setkání bez veřejnosti, což je v některých kempech v podstatě nerealizovatelné.

Má to smysl.

Předchozí článek

Pytláci si vybírají druhy papoušků podle jejich atraktivity a vzácnosti, prokázala studie z Kolumbie

Dálší článek

Chcete zabránit zákazu srazů „volnoletců“? Stáhněte si dopis pro vašeho senátora a pošlete mu ho

3 Comments

  • Pitomý odstavec v zákonu je bezvýznamný a nezajímavý. Pokud to ovšem nezačneme chápat v širším kontextu omezování práv lidí, ke kterému v této krajině dochází stále častěji, v různých jiných kategoriích. Úřad dostává čím dál více pravomocí, leckdy postupuje i bez pravomocí, a občan nemá šanci se postavit, je zcela bezmocný. Jen když jsem si přečetl článek o čipování Žaků – obrovská arogance – nebudeme se s těmi chovateli párat …
    pp.

  • Setkání papouškářů a jejich přátel, příznivců a dalších se bude konat dne 6.8.2022 na přehradě Na Krásném u Šumperku.
    S pozdravem Krňávek Zdeněk

    • How I can contact Zdeněk? I’m searching from YouTube 😰 afraid to make my macaw fly

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější