Konec volného létání papoušků v Čechách? Novela zákona o týrání zvířat ho může zakázat

UVNITŘ ZNĚNÍ NOVELY ZÁKONA – Jste stávající volnoletec, či se chystáte volnoletectví praktikovat? Neprodleně kontaktujte svého senátora, ještě není pozdě!!! Málokdo z volnoletců má vůbec tušení o tom, že se Poslanecká sněmovna 16. září usnesla na změně zákona č. 246/1992Sb., na ochranu zvířat proti týraní (ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů), který byl mediálně prezentován především jako zákon proti klecovému chovu slepic a o zákazu drezůry zvířat v cirkusech, ale zároveň může výrazně omezit volnoletectví papoušků v České republice.

Meritem zákona, velmi zjednodušeně, je snaha, aby od 1. ledna 2022 (tedy skoro za rok), zvířata narozená od tohoto data, nemohla být cvičena – drezůrována – pro veřejná vystoupení.
Je třeba zdůraznit, že z hlediska tohoto zákona není rozdíl mezi definicí výcviku a drezůry.
Jistě každého napadne, že se to týká především cirkusů a dalších komerčních akcí. Problém tkví v definici veřejného vystoupení, tedy místa, kde se setkávají volnoletci, např. každoroční setkání na Krásném u Šumperka, u přehrady Rozkoš ve východních Čechách, či dalších akcí, které jsou přístupné široké veřejnosti. Nově má taková akce podléhat novému režimu (viz § 7 novely zákona níže):

Dalším „problémem“ je skutečnost, že budoucí volnoletci narození od 1. ledna 2022 již nebudou být moci trénováni k volnému létaní za účelem veřejného vystoupení, tedy například i setkávání volnoletců na Krásném a jinde.

Jsme u jádra pudla: o volnoletcích nikdo neví

Jistě si kladete otázku, zda podobný striktní přístup platí u dravců? Odpověď nalezneme v dikci § 4:

(66) V § 14a odst. 1 písm. b) zní:
„b) provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen „drezúra“), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu1b) konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,
a.1. u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 včetně,
a.2. u jedinců ostatních volně žijících druhů zvířat narozených od 1. ledna 2022 včetně,
a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.“

Ač se volnoletectví papoušků dostalo v posledních letech nebývalému rozkvětu, zákonodárce vůbec netuší, že v České republice existuje sice malá, ale přeci skupina osob volnoletectví praktikující, a to v naprosto drtivé většině ku prospěchu papouška, jeho kondici a konstituci.

Děkuji tímto za fundovanou konzultaci Dr. Nynčákové ze Státní veterinární správy, která o nás volnoletcích též nemá bohužel sebemenší povědomí.

Jistě si říkáte, že není důvod k panice, samozřejmě to není nikdy. Bohužel z praxe jedné bohulibé organizace, která se záchranou papoušků zabývá, jsem se dostal k rozhodnutí kontrolního orgánu, kde – zjevně na udání – provedl tento orgán kontrolu. Výsledkem je rozhodnutí, jenž je argumentací naprosto nevídané, protože je natolik právně formalisticky zvrhlé, že orgán konstatuje, že zákon říká 30 dnů a že okolnosti jsou zvláště hodného zřetele a k situaci došlo až 31. den, což má za následek, že jste již v postavení obviněného. Nemusím popisovat, že jsem často svědkem situace, kdy ve stejné budově soudu, na jedné chodbě, pouze ob dveře, je soud schopen v totožné věci přijmout dvě zcela kategoricky rozdílná rozhodnutí. Takže si dokážete představit, jak asi může postupovat správní orgán, například v Šumperku.

Vládní návrh novely zákona … by Jan.Potucek

Jaké jsou možnosti řešení této situace?

Ač to tak nevypadá, jsou velmi jednoduché. Apelujte na svého senátora ve svém bydlišti (úplný seznam všech senátorů s příslušností k volebním obvodům zde), vysvětlete mu princip volnoletectví papoušků a vyzvěte ho, ať uplatní svou pravomoc zákonodárce v horní komoře Parlamentu a k dikci § 14 doplní pozměňovacím návrhem nově na:

(66) V § 14a odst. 1 písm. b) zní:
„b) provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen „drezúra“), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití, volně létajícího vycvičeného papouška a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu1b) konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,
a.1. u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 včetně,
a.2. u jedinců ostatních volně žijících druhů zvířat narozených od 1. ledna 2022 včetně,
a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.“. (autor článku není legislativec)

Tato jedna věta v zákoně nás všechny může ochránit od případného postihu kontrolních orgánů, řady nepříjemností a dohadů, možných finančních sankcí a dalšího případného zakleknutí, včetně organizování konspirativních setkání bez veřejnosti, což je v některých kempech v podstatě nerealizovatelné.

Má to smysl.

3 komentářů

  1. Pitomý odstavec v zákonu je bezvýznamný a nezajímavý. Pokud to ovšem nezačneme chápat v širším kontextu omezování práv lidí, ke kterému v této krajině dochází stále častěji, v různých jiných kategoriích. Úřad dostává čím dál více pravomocí, leckdy postupuje i bez pravomocí, a občan nemá šanci se postavit, je zcela bezmocný. Jen když jsem si přečetl článek o čipování Žaků – obrovská arogance – nebudeme se s těmi chovateli párat …
    pp.

  2. Zdeněk napsal:

    Setkání papouškářů a jejich přátel, příznivců a dalších se bude konat dne 6.8.2022 na přehradě Na Krásném u Šumperku.
    S pozdravem Krňávek Zdeněk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..