Pytláci si vybírají druhy papoušků podle jejich atraktivity a vzácnosti, prokázala studie z Kolumbie

Jaké druhy papoušků a proč vybírají pytláci z hnízd a prodávají je překupníkům s domácími mazlíčky? Právě na tuto otázku se zaměřil rozsáhlý průzkum, který během loňského roku v Kolumbii provedli zástupci biologické stanice Doñana, univerzity Pablo de Olavida, univerzity v Oviedu a Národního muzea přírodních věd za podpory nadace Loro Parque Fundación. Výsledek je poměrně předvídatelný: pytláky nezajímá každý druh papouška, na který v přírodě narazí. Stále častěji si vybírají druhy, které jsou aktuálně populární a atraktivní pro koncové zákazníky. Tedy co nejpestřejší a také co nejvzácnější, konstatuje na webu Birdguides.com David Waugh z nadace Loro Parque Fundación.

Vědci prováděli osobní monitoring divokých papoušků nabízených překupníky podél silnic a nelegálně chovaných ptáků v domácnostech řady vesnic kolumbijského venkova. Celkem při tomto sčítání nacestovali 2 221 km po vedlejších a nezpevněných cestách karibských, tichomořských a andských oblastí Kolumbie a zaměřili se na hlavní biotopy od nížin až po velehory. Prověřili nedotčené přírodní lokality, degradovaná území, smíšené přírodní a zemědělská území, vyloženě zemědělská území a městské aglomerace. Monitoring probíhal z auta, v němž cestoval řidič a dva zkušení pozorovatelé. Vůz se pohyboval nízkou rychlostí 10 až 40 km/h od úsvitu do soumraku s výjimkou deštivých období a horka, kdy aktivity papoušků klesají a těžko se dá zjistit jejich přítomnost.

Kolumbijská policie zabavila nelegální zásilku papoušků určenou pro Španělsko a Nizozemsko

Cena od pytláka? Ararauna za 1 000 korun

Ve vesnických oblastech se většinou vyskytovaly druhy papoušků, které lze pozorovat v jejich okolí jako divoké ptáky a jejich majitelé se nelegálním vlastnictvím exotů nijak netajili. Byli ochotni mluvit, jak se k papouškovi dostali i jakou cenu za něj zaplatili. Během více než dva tisíce kilometrů dlouhé cesty vědci zaznamenali 25 druhů papoušků, v osmi z deseti případů však pytláci nabízeli zástupce pouhých dvou druhů: tirika tovi a aratinga hnědohrdlý. V absolutních počtech pak tvořili aratingové hnědohrdlí 45,2 procenta ze všech zaznamenaných domácích mazlíčků. Jinak tomu bylo v městských aglomeracích a bohatších regionech, kde silně převládala poptávka po velkých druzích papoušků – amazoňanech a arech – ale také po aratinzích dlouhoocasých, kteří jsou v přírodě velmi vzácní.

Cena jednotlivých druhů papoušků na černém trhu v Kolumbii roste podle zjištění autorů studie úměrně s tím, o jak moc atraktivního a vzácného ptáka jde. Oproti cenám v Evropě však jde o zlomek hodnoty těchto ptáků: za aratingu hnědohrdlého si pytláci říkají o 5,68 amerického dolaru (v přepočtu 130 korun), za aru arakangu, který byl v Kolumbii takřka vyhuben, pak 145,22 dolaru (3 340 korun). Aratinga dlouhoocasý vyšel na 16,46 dolaru (380 korun), amazoňan žlutohlavý na 34,41 dolaru (800 korun) a ara ararauna na 43,57 dolaru (1 000 korun). Nízké ceny a atraktivita některých druhů papoušků vedly takřka k jejich vyhubení. V Kolumbii to je patrné na populacích amazoňanů žlutohlavých a arů arakang, kteří patřili ještě v polovině minulého století mezi nejčetnější druhy v zemi.

Kolumbijská policie zabavila pašerákovi téměř 20 neopeřených mláďat arů araraun z přírody

Úvodní foto: Loro Parque Foundación

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..