Brazilcům se začalo dařit odchovávat ary kobaltové. Zoo Sao Paulo letos hlásí čtyři mláďata

Celkem 17 mláďat arů kobaltových se podařilo od roku 2015 odchovat zoologické zahradě v brazilském Sao Paulu. Jenom za letošní rok zahrada eviduje podle zpravodajského serveru Globo čtyři potomky od jediného chovného páru, přičemž první dvě mláďata ošetřovatelé odchovali ručně, o druhá dvě se pak starali přímo rodiče. Chovný pár tvoří ptáci, kteří byli před lety zabaveni pašerákům. Ošetřovatelé je pojmenovali Lindsay a Frances. V minulosti se od tohoto páru podařilo odchovat již jedno mládě, letošní rok je ale naprosto přelomový. Hnízdění začalo již loni koncem listopadu a první vejce byla odebrána do líhně, kde se 1. a 3. ledna vylíhla dvě mláďata. Samice v té době již seděla na náhradní snůšce, z níž se v únoru vylíhla další dvě mláďata.

Zoo Sao Paulo je jediným chovným zařízením v Brazílii, kterému se daří rozmnožovat ary kobaltové. Úspěšně zde dosud zahnízdily tři páry. Zoologové nyní usilují o to, aby se počet chovných párů ještě rozšířil a vznikla tak záložní populace pro případ, že by divokých arů kobaltových v přírodě začalo ubývat. Aktuálně se jejich celková populace odhaduje na 1 700 jedinců, což je výrazně více než před několika málo lety. Důvodem takového nárůstu není jen přísná ochrana druhu, který donedávna patřil podle Červené knihy IUCN mezi kriticky ohrožené, ale také nálezy dosud neznámých hnízdišť. Arové kobaltoví totiž obývají nehostinné biotopy plné kaktusů a trnitých keřů a hnízdí ve skalnatých proláklinách.

Kolik stojí záchrana ohroženého druhu? U arů kobaltových vyšla na 3,66 milionu dolarů

Arů kobaltových přibývá, zájem pašeráků ale neutuchá

Prakticky s každým novým objeveným hnízdištěm stoupal počet divoce žijících arů kobaltových o stovky jedinců. I proto by tento druh v roce 2009 přesunut v Červené knize IUCN z kategorie kriticky ohroženého do nižší kategorie „ohrožený“. Protože však nadále trvá zvýšený zájem pašeráků o tento druh, věnuje Brazílie jeho ochraně mimořádnou pozornost. Není tajemstvím, že vejce vybraná z hnízd arů kobaltových v přírodě často putovala do Evropy, kde je překupníci uměle vylíhli, dokrmili a poté prodali cílovým zákazníkům. Mezi takové ptáky patřili i tři arové kobaltoví zabavení v roce 2010 v České republice, kteří posléze skončili v pražské zoologické zahradě (nyní jsou vystaveni v Rákosově pavilonu, kde jsou čtyři arové kobaltoví – většina ale není z oné zabavení zásilky).

Pražská zoo je zapojena do záchovného programu arů kobaltových, který řídí brazilská strana, a jehož součástí je i chov v Zoo Sao Paulo. „Tato zvířata v zajetí, o něž pečují lidé, fungují jako záložní populace, tzv. rezervní populace. Ty se vytvářejí často v situaci, kdy je přirozená populace v ohrožení a tato záložní populace umožní zachování druhu,“ vysvětluje Cauê Monticelli, koordinátor chovného zařízení v Zoo Sao Paulo. „Jedním z důvodů, proč si držíme tuto záložní populaci, je možnost vypuštění těchto ptáků zpět do přírody.“ V lednu 2019 takto bylo v brazilském státě Bahia vypuštěno šest mladých arů kobaltových odchovaných v Loro Parque, aby posílili izolovaný jediný pár těchto papoušků v regionu Boqueirão da Onça, 230 km od ostatních přirozeně žijících arů kobaltových.

Loro Parque vypustil šest arů kobaltových odchovaných na Tenerife do brazilské přírody

Úvodní foto: Zoo Sao Paulo

Předchozí článek

Australská federální vláda nepotrestá vykácení stovek hnízdních stromů pro kakaduy havraní

Dálší článek

Pytláci si vybírají druhy papoušků podle jejich atraktivity a vzácnosti, prokázala studie z Kolumbie

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější