Loro Parque vypustil šest arů kobaltových odchovaných na Tenerife do brazilské přírody

UVNITŘ VIDEO – Osamocený pár arů kobaltových, který žije v severobrazilské oblasti Boqueirão da Onça, 230 kilometrů od zbylé populace tohoto druhu v Raso da Catarina, minulý týden doplnilo dalších šest papoušků tohoto druhu. Arové odchovaní v zajetí v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife byli po půlroční aklimatizaci vypuštěni do volné přírody. „Díky úspěchu Loro Parque Fundación nyní šest arů kobaltových vylíhnutých na Tenerife létá ve svém přirozeném prostředí v Brazílii!“ informoval Loro Parque prostřednictvím svojí oficiální stránky na sociální síti Facebook. Papoušci se do Brazílie dostali již loni v srpnu a několik měsíců strávili v aklimatizační voliéře v místě budoucího vypouštění.
„Jedná se o jeden z největších projektů nadace Loro Parque Fundación a jsme nesmírně hrdí na to, že se podařilo tyto jedince, kteří byli převezeni do země původu loni v srpnu za účelem jejich opětovného vypuštění do přírody, přizpůsobit drsným podmínkám jejich přirozeného prostředí,“ líčí Loro Parque. Vypouštění arů proběhlo 13 let od chvíle, kdy se Loro Parque podařilo v zajetí odchovat první ary kobaltové. „Bezpochyby se ukazuje, že naše třináctiletá práce nyní přináší ovoce. Naše úsilí vedlo k tomu, že se status tohoto druhu v Červené knize IUCN změnil z „kriticky ohroženého“ na „ohrožený“,“ dodává Loro Parque. V zajetí odchovaní arové kobaltoví byli vypuštěni do přírody vůbec poprvé v historii.

Vypouštění arů kobaltových z Loro Parque do aklimatizační voliéry v Brazílii (Foto: Loro Parque Fundación)

Aklimatizace zahrnovala i přechod k potravě, kterou se arové budou živit ve volné přírodě (Foto: Loro Parque Fundación)

Po půl roce se aklimatizační voliéra otevřela. Arové mají volnost, ale mohou se vracet pro krmivo. (Foto: Loro Parque Fundación)

Vypuštěný ara kobaltový s trsem ořechů licuri (Foto: Loro Parque Fundación)

Loro Parque odchoval přes 40 arů kobaltových

Loro Parque odchovává ary kobaltové od roku 2006, celkem se na Tenerife podařilo odchovat již přes 40 mláďat. Jde o největší chov těchto papoušků na světě. Do záchranného projektu byla zapojena také katarská stanice Al Wabra, která však všechny ptáky, stejně jako v přírodě vyhubené ary škraboškové, převedla na německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Vztahy mezi Loro Parque a ACTP jsou však napjaté od doby, kdy si brazilská vláda vyžádala od Loro Parque všechny jím chované ary škraboškové a část ptáků tehdy převedla na ACTP. Toto sdružení nyní připravuje reintrodukční program arů škraboškových v Brazílii a ještě v letošním roce chce do této země vyvézt 61 papoušků.

K TÉMATU: Loro Parque Fundación letos dá do záchranných projektů milion dolarů. Brzy vypustí ary kobaltové v Brazílii

V případě arů kobaltových se ACTP na podobném reintrodukčním programu nepodílí, ale má o něj zájem. Do projektu vstoupila o pražská zoologická zahrada, která získala ary kobaltové ze zásilky zabavené v České republice a později také ze Švýcarska. Zoo Praha má slíbeny další ptáky z Loro Praque. Momentálně chová pět arů kobaltových, čtyři samce a jednu samici. Papoušci zabavení v České republice jsou pro chovný program v zajetí nesmírně cenní, protože představují novou krevní linii. Ptáci pochází z volné přírody, vylíhli se ale v zajetí. Podle dostupných informací pašeráci vybrali vejce z hnízd v Brazílii a ta se potom podařilo letecky propašovat do Portugalska, kde byla mláďata ručně dokrmena a poté převezena do České republiky.

Kliknutím do obrázku přehrajte video:

Úvodní foto: Loro Parque Fundación
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..