Loro Parque Fundación letos dá do záchranných projektů milion dolarů. Brzy vypustí ary kobaltové v Brazílii

Milion amerických dolarů, tedy něco přes 22 milionů korun, hodlá letos vložit do záchranných projektů po celém světě nadace Loro Parque Fundación (LPF) z kanárského ostrova Tenerife. Peníze půjdou na projekty na pěti kontinentech, upozornil na webu Parrotsdailynews.com vědecký ředitel LPF Rafael Zamora Padrón. Více než polovinu prostředků, téměř 60 procent (577 tisíc dolarů) nadace poskytne na projekty v Severní a Jižní Americe. Na podporu evropské přírody LPF věnuje 203 tisíc dolarů, do Afriky poputuje 126 tisíc dolarů, do Austrálie 73 tisíc a do Oceánie 21 tisíc dolarů. O peníze se podělí celkem 40 projektů, které realizuje 34 nevládních organizací a univerzit.
Vůbec nejvyšší příspěvek půjde do Kolumbie, která letos od LPF obdrží 145 tisíc dolarů. Nadace zde podporuje hned několik projektů zaměřených na ochranu ohrožených druhů papoušků. Filipíny, Brazílie a Bolívie získají po 60 tisících dolarů. V první jmenované zemi LPF podporuje ochranu kriticky ohrožených kakaduů filipínských, v Brazílii kromě jiného reintrodukční program arů kobaltových a v Bolíii ochranu kriticky ohrožených arů kanind. LPF letos podpoří také projekty v Mexiku, Ekvádoru, Nikaragui, Guatemale, na Kubě, v Belize, Kostarice, Zimbabwe, Etiopii, Kapverdách, Madeiře, na Novém Zélandu a v Polynésii.

Arové kobaltoví dovezení z Loro Parque se v aklimatizační voliéře učí konzumovat potravu, s níž se budou setkávat ve volné přírodě (Foto: Projecto Arara Azul de Lear / Luciana Leite)

Arové kobaltoví budou již brzy na svobodě

Nejvíce peněz půjde na projekty zabývající se ochranou živočichů žijících na souši (celkem má jít o 800 tisíc dolarů). Jedna z největších částek podpoří kakaduy filipínské – 68 tisíc dolarů. Peníze se využijí na ochranu a zabezpečení populace těchto ptáků na ostrově Rasa a vypouštění ptáků do jiných vhodných biotopů. LPF ovšem podpoří i ochranu lvů v národním parku Hwange v Zimbabwe, arů zelených a amazoňanů ekvádorských v Ekvádoru, či arů kanind v Bolívii. Vedle projektů zaměřených na suchozemské živočichy nadace podpoří i mořské savce, želvy a žraloky. Nadále bude také kombinovat in-situ a ex-situ projekty, což se jí v minulosti osvědčilo.

K TÉMATU: Brazílie vypustí první ary kobaltové do přírody. Půjde o ptáky z Loro Parque a Al Wabry

Jedním z nejsledovanějších projektů poslední doby je plánované vypuštění šesti mladých arů kobaltových odchovaných v Loro Parque na Tenerife do přírody v Brazílii. Ptáci mají posílit izolovanou populaci v oblasti Boqueirão da Onça, která se nachází v severobrazilském státě Bahia. Ve volnosti tu přežívají poslední dva jedinci, kteří se nachází 230 kilometrů od zbylé populace arů kobaltových v Raso da Catarina, kde na několika místech žije na 1 350 jedinců tohoto druhu. Ochránci z brazilského projektu Arara Azul de Lear minulý týden zveřejnili na Facebooku fotografie aklimatizační voliéry, v níž se šestice arů kobaltových z Loro Parque chystá na vypuštění do přírody, i dvou původních ptáků, kteří se v oblasti přirozeně nachází.

Úvodní foto: Projecto Arara Azul de Lear / Luciana Leite
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..