Češi na světovém šampionátu C.O.M. 2019 ve Zwolle posbírali 37 medailí, z toho 15 zlatých

UVNITŘ TABULKA – Historickým úspěchem se může pyšnit česká výprava chovatelů na 67. světovém šampionátu exotického ptactva C.O.M. 2019 v nizozemském Zwolle. Ze 104 ptáků z České republiky jich 37 získalo medaili, v 15 případech šlo dokonce o zlatý kov. Na světový šampionát se vypravilo vystavovat devět českých chovatelů, což je zatím nejvíce za dobu konání této akce. Mezi Čechy pak tradičně exceloval chovatel výstavních andulek Ladislav Groda, který získal celkem 12 zlatých, 13 stříbrných a pět bronzových medailí. Skóre české výpravy pomohl zvýšit i nováček na C.O.M. Martin Papač, který s výstavními neofémami modrohlavými docílil dvakrát prvního a jednou třetího místa.
„Jako malý kluk jsem si přál stát se mistrem světa. Letos jsem se odhodlal poprvé vystavit na mistrovství světa v Holandsku. U zebřiček jsem sice medaili nezískal, ale jsem velmi spokojen s přidělenými body. U neofém jsem získal zlatou medaili s modrým fialovým opalínovým samcem (91 bodů) a s modrým běloprsým samcem (92 bodů) a bronzovou medaili s přírodní samicí (90 bodů). Takže po 21 letech chovatelství se mi splnil ten dětský sen. Děkuji mnohokrát všem, co mě kdy podporovali a pomáhali, především své rodině, své přítelkyni a blízkým přátelům,“ napsal Martin Papač bezprostředně po oznámení výsledků na svůj profil na Facebooku.

Češi na 67. světovém šampionátu C.O.M. 2019 v holandském Zwolle: druhý zleva René Poštulka, třetí Ladislav Groda (Foto: C.O.M./Piet Onderdelinden)

Medaile získalo pět českých chovatelů

Ladislav Groda shrnul svoji dosavadní bilanci na světových šampionátech, na které jezdil dlouhá léta z České republiky sám nebo společně s chovatelem výstavních korel René Poštulkou: „Letos moji ptáci získali celkem 30 medailí. Z toho 12 zlatých, 13 stříbrných a 5 bronzových. Celkem mám z C.O.M. světových šampionátů 360 kusů medailí.“ Jednu stříbrnou medaili si ze Zwolle veze i chovatel výstavních korel René Poštulka za perlového opalina s bílou maskou. Velmi úspěšní byli na světovém šampionátu členové Klubu chovatelů amadin Gouldové. Rostislav Petřík získal první místo s modrou amadinou s černou hlavou a třetí místo s pastelovou s červenou hlavou. Roman Veselka obdržel bronzovou medaili za modrou amadinu s černou hlavou.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kompletní výsledky 67. světového šampionátu C.O.M. 2019 Zwolle

Celkově se světového šampionátu C.O.M. 2019 ve Zwolle zúčastnilo přes tři tisíce vystavovatelů a hodnotilo se na 25 tisíc ptáků. Česká republika v počtu prvních míst skočila desátá. Kromě výše jmenovaných ve Zwolle vystavovali i Radomír Veselý (kanáři), Jaromír Vachutka, Jaroslav Nesvorný (korely) a Michal Vít (amadiny). Naopak se aktivně neúčastnili žádní čeští chovatelé agapornisů a papoušíčků. Zástupci jejich klubů se alespoň přijeli na šampionát podívat. Cestovní kancelář Primaroute dokonce vypravila do Zwolle autobusový zájezd. Součástí šampionátu byla i ptačí burza a trh s chovatelskými potřebami, kde bylo možné zakoupit i knihu Psittaculture od Tonyho Silvy, kterou vydala redakce českého časopisu Nová EXOTA.

Úvodní foto: C.O.M. Mondial
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..