Brazílie vypustí první ary kobaltové do přírody. Půjde o ptáky z Loro Parque a Al Wabry

Vůbec první reintrodukci arů kobaltových do volné přírody v historii plánuje na letošní červen Brazílie. Šestice papoušků, kteří budou pocházet z nadace Loro Parque Fundación na Kanárských ostrovech a z katarského chovného zařízení Al Wabra, má posílit izolovanou a téměř zaniklou populaci arů kobaltových v oblasti Boqueirão da Onça, která se nachází v severobrazilském státě Bahia. Ve volnosti tu přežívají poslední dva jedinci, kteří se nachází 230 kilometrů od zbylé populace arů kobaltových v Raso da Catarina, kde na několika místech žije na 1 350 jedinců tohoto druhu, informoval brazilský list Correio.
„Vše jsme pečlivě naplánovali. Radili jsme se s předními odborníky na reintrodukci ptáků na světě a navštívili místa, kde probíhají další projekty vypouštění ptáků v Brazílii. Máme nejlepší možná očekávání,“ prohlásil ornitolog Thiago Philadelphus z fakulty biologie na univerzitě v hlavním městě Brasília, který se podílel na založení vědecké skupiny pro reintrodukci arů kobaltových. Arové kobaltoví byli v regionu Boqueirão Oz celkem běžní a tvořili podobně velkou populaci jako v Raso da Catarina. Vlivem pytláctví a nelegálního lovu ale byli papoušci v Boqueirão Oz takřka vyhubeni. Region, kde se vyskytují poslední dva arové, se nachází mezi obcemi Campo Formoso, Sento Sé a Umburanas.

Příroda v oblasti Boqueirão da Onça:

Vypouštění ptáci budou vybaveni GPS

Biotop tvoří velká plocha Caatinga, která je zarostlá trnitými keři a po většinu roku je takřka vyprahlá. Jde o unikátní přírodní prostředí, na které je navázána řada vzácných druhů zvířat a rostlin. Vypouštění arové kobaltoví budou opatřeni mikrovysílačkami s GPS, díky nimž je bude možné lokalizovat a sledovat, kde se pohybují. Zároveň by jim to mělo zajistit určitou ochranu. Vypouštění papoušci mají být mláďata odchovaná pod rodiči, jak v březnu 2016 řekl v rozhovoru pro časopis Nová Exota tehdejší kurátor Loro Parque Juan Cornejo. „Pokud bude třeba, je Loro Parque Foundación ochoten nabídnout k tomuto účelu přirozeně odchovaná mláďata,“ uvedl Cornejo, který nyní působí jako kurátor v singapurském Jurong Bird Parku.

K TÉMATU: Do Německa dorazilo 24 arů škraboškových a 12 arů kobaltových z Kataru

Loro Parque již v minulosti zaslal do Brazílie devět odchovaných arů kobaltových, kteří byli zařazeni do chovného programu v zajetí. Obdobně postupovala i katarská Al Wabra. Naopak několik ptáků z Brazílie získalo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které patří k dalším úspěšným organizacím, kterým se daří ary kobaltové v zajetí rozmnožovat. ACTP společně s Al Wabrou loni poskytly jeden pár arů kobaltových společně s párem arů škraboškových singapurskému Jurong Bird Parku. Známý park je má zapůjčeny na dobu deseti let a stal se aktuálně jedinou veřejně přístupnou zoo, která se může pyšnit chovem všech tří druhů modrých arů: hyacintového, kobaltového a škraboškového.

Úvodní foto: Correio24horas.com.br
Předchozí článek

Na návštěvě u Petra Střechy, specialisty na papoušky modrobřiché a karibské amazoňany

Dálší článek

Kakaduové krátkozobí v Západní Austrálii hynou pod koly aut, ochránci apelují na řidiče

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější