Kakaduové krátkozobí v Západní Austrálii hynou pod koly aut, ochránci apelují na řidiče

Vědci z Murdochovy univerzity v západoaustralském Perthu vyzvali řidiče, kteří se pohybují po Velké jižní dálnici, aby dávali pozor na ohrožené kakaduy krátkozobé. Ptáci velmi často sedávají poblíž vozovky a slétávají ke kalužím pít, případně vyzobávají zrní, které spadlo z nákladních aut. Větší počet kakaduů takto už přišel o život. Konkrétně mezi Cheynes Beach a Boxwood Hill došlo již k několika kolizím a během jediné hodiny zde ochránci evidovali dvě srážky automobilu s papoušky, které skončily úhynem kakaduů, upozornil deník The West Australian. Zvyšující se počty sražených kakaduů jsou podle vědců alarmující.
Přesnou statistiku usmrcených ptáků si vede studentka Murdochovy univerzity Karen Rileyová. Má k dispozici data z GPS lokátorů, který vědci opatřili vybrané papoušky a tudíž velmi rychle zjistila, že se někteří přestali pohybovat a zůstali sraženi autem na jednom místě. „Ptáci se krmili podél silnice mezi Bordenem a Bremer Bay Road. Několik z nich se poté rozhodlo napít z kaluže uprostřed vozovky,“ popsala studentka. „Do toho se přiřítilo auto, které stěží dokázalo zabrzdit a zabilo jednoho ptáka.“ Reakční doba kakaduů je podle Karen Rileyové příliš dlouhá na to, aby se dokázali rychle jedoucímu autu vyhnout. Řidiči také nemají dostatek času, který by jim zabránil v kolizi s ptáky.

Vypouštění rehabilitovaných kakaduů sražených autem:

Vymizeli z třetiny biotopů

„Kakaduové se často krmí podél silnic, kde je zachována původní vegetace, což je činí velmi zranitelnými, takže bývají sraženi automobily,“ vysvětlila studentka. Těla sražených papoušků se stále častěji dostávají na stůl zaměstnancům úřadu pro zachování biologické rozmanitosti a ochrany přírody v Albany. Populace kakaduů krátkozobých, kteří bývají chovateli často označováni jako kakaduové bělouší, v Západní Austrálii klesla za posledních 30 let ze 150 tisíc na 20 až 40 tisíc jedinců. Vědci požádali řidiče, kteří narazí na zraněného kakadua na vozovce nebo v její blízkosti, aby zatelefonovali do útulku pro divoká zvířata, který se je pokusí zachránit.

K TÉMATU: Dvacítka kakaduů krátkozobých sražených auty se po roční rehabilitaci vrátila zpět do přírody

Kakadu krátkozobý se vyskytuje výhradně v jihozápadní Austrálii. Mezi lety 1970 až 1990 vymizel z více než jedné třetiny biotopů a jeho populace nadále klesá. Současný stav odhaduje mezinárodní organizace BirdLife International na maximálně 40 tisíc jedinců, kteří jsou rozděleni do čtyř samostatných populací. V Červené knize ohrožených živočichů IUCN je zařazen do kategorie „ohrožený“ (EN). V posledních letech se je daří navykat na umělé hnízdní budky, které nahrazují přirozené hnízdní dutiny ve starých stromech, jichž dramaticky ubývá – zejména kvůli častým lesním požárům na jihozápadě Austrálie.

Úvodní foto: dpaw.wa.gov.au
Předchozí článek

Brazílie vypustí první ary kobaltové do přírody. Půjde o ptáky z Loro Parque a Al Wabry

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. dubna 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější