Dvacítka kakaduů černých sražených auty se po roční rehabilitaci vrátila zpět do přírody

Kakadu černý krátkozobýHromadné vypouštění dvaceti zachráněných kakaduů černých krátkozobých, kteří byli v uplynulém roku sraženi autem nebo jinak zraněni, zorganizovali ochránci z Oddělení národních parků a ochrany zvěře v The Vines a Kensingrtonu na předměstí západoaustralského Perthu. Ptáci strávili téměř rok rehabilitací v záchranných centrech. „Všichni kakaduové utrpěli zranění nebo šok po srážce s autem, které vedly k tomu, že nebyli schopni létat,“ přiblížila šéfka ochránců přírody Karen Smith. Kakadu černý krátkozobý patří mezi ohrožené druhy, podle mezinárodní organizace Birdlife International přežívá ve volné přírodě posledních 40 tisíc jedinců.

Ačkoli se zdá, že jde o poměrně velkou populaci, kakaduů černých krátkozových silně ubývá. Ještě před 50 lety jich na západě Austrálie žilo 150 tisíc, tedy čtyřnásobek dnešního počtu. O zraněné ptáky se staralo Rehabilitační centrum černých kakaduů v Martinu a Záchranné centrum pro divoká zvířata v Malaze. „Každého ptáka před vypuštěním do volné přírody posuzujeme, abychom si byli jisti, že jeho návrat do divočiny bude hladký,“ řekla listu Perth Now Karen Smith. „Je vzrušující vidět tyto ikonické západoaustralské ptáky vzlétnout. Doufejme, že se vrátí k původním hejnům,“ dodala.

Rehabilitací už prošlo na 120 papoušků

Vypouštění ptáci jsou čipováni a označeni viditelným štítkem, aby je bylo možné na dálku identifikovat a monitorovat tak jejich pohyb. Všem ptákům také byly odebrány vzorky DNA. Západoaustralští ochránci přírody informovali, že evidují na 85 zabitých kakaduů černých krátkozobých, kteří vyzobávali zrní spadlé z nákladních aut na silnicích tohoto regionu a skončili pod koly dalších automobilů. Od roku 2010, kdy byl zahájen program na záchranu sražených a poraněných kakaduů, prošlo rehabilitací na 120 ptáků, kteří byli vráceni do volné přírody.

K TÉMATU: Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí

„Pšeničná“ past na australských silnicích má mnohé oběti i mezi východoaustralskými papoušky nádhernými, druhem často chovaným českými chovateli. Podél komunikací v okresech Cowra, Young a Boorowa v Novém Jižním Walesu bývají desítky usmrcených ptáků, kteří končí pod koly aut, protože na silnicích zobají vysypanou pšenici z nákladních vozů převážejících obilí. Australský Úřad životního prostředí a dědictví (OEH) už vydal upozornění řidičům, aby v dotčených oblastech snížili rychlost a používali klakson, aby ptáky vyplašili a zabránili tak dalším ztrátám.

Úvodní foto: Karen Smith, Department of Parks and Wildlife

Čerstvě vypuštěný kakadu černý krátkozobý (Foto: Rick Dawson, Department of Parks and Wildlife)
Čerstvě vypuštěný kakadu černý krátkozobý (Foto: Rick Dawson, Department of Parks and Wildlife)

Předchozí článek

Volné létání papoušků není vždy jen radost. Příběh ararauny, která doplatila na svoji smělost

Dálší článek

Znáte přesné znění evropského nařízení o invazních druzích? Platit začne už 1. ledna 2015

One Comment

  • Ja tem Australanum nerozumim. Maji zakazany dovoz i vyvoz zvirat, rostlin a kdo vi ceho vseho jeste. Hrozne moc se divi, ze tam maji tolik paseraku. Kdyby povolili dovoz i vyvoz s prisnou kontrolou, a na vsechno dali kvoty, tak by jim vyrazne ubylo paseraku a priroda by to ani nepoznala. Pak maji zvirata kterych maji dostatek a radsi povoli jejich odstrel, nez aby je odchytili a povolili jejich vyvoz. Z utrzenych penez pak mohou financovat treba zachranne programy. A za dalsi najednou zjisti, ze maji nejaky druh zvirat ohrozeny no a kdyby ho chteli znovu reprodukovat do prirody, tak nemaji z ceho, protoze ten druh nikdo mimo Australii nemuze ani chovat. Neni rozumnejsi vytvorit zivotaschopnou populaci u chovatelu a kdyby doslo k nahlemu snizeni stavu populace toho urciteho druhu tak je moznost sahnout pro tento druh k chovatelum?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější