ACTP pošle dva odchované amazoňany ohnivé z Německa na Svatý Vincent, jiné si přiveze

Německé Sdružení pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) převeze koncem března loni odchované amazoňany ohnivé do země jejich původu, na karibský ostrov Svatý Vincent. S odvoláním na manažera lesní správy Svatého Vincenta a Grenadiny Corneliuse Richardse to uvedl zpravodajský server Asberth News Network. ACTP dopraví do Karibiku dva mladé samečky. Stane se tak vůbec poprvé v historii, co se na ostrovy vrátí papoušci, kteří byli v minulosti pouze vyváženi do zahraničí. Podle Richardse se tak naplňuje dohoda, kterou v roce 2011 uzavřela vláda Svatého Vincenta a Grenadiny s ACTP a jež se týká vzniku záložní populace amazoňanů ohnivých mimo jejich domovinu.
Papoušci chovaní v Německu tvoří genetickou pojistku pro případ, že by Svatý Vincent postihl ničivý hurikán, který by mohl zcela zdecimovat tamní populaci amazoňanů ohnivých. ACTP proto od tamní vlády získalo 15 těchto vzácných ptáků. „Sedmiletý vztah mezi vládou Svatého Vincenta a Grenadiny s ACTP dospěl do fáze, kdy může být zahájen přesun ptáků z Německa na Svatý Vincent,“ uvedl Cornelius Richards. Pro ostrovní karibský stát jde o důležité gesto, protože amazoňan ohnivý je od roku 1979 považován za národního ptáka a jeho barvy jsou součástí národní vlajky. Podle sčítání, které proběhlo v roce 2010, na ostrově žije 850 až 900 amazoňanů ohnivých. To je zhruba dvojnásobek oproti situaci na začátku 80. let minulého století.

Jedno z mláďat amazoňana ohnivého, které ACTP zašle na Svatý Vincent. Samečci se v Německu vylíhli v dubnu a květnu 2018 (Foto: ACTP)

Papoušci zůstanou v zajetí, vytvoří páry

Ještě v 60. a 70. letech minulého století ale Svatý Vincent obývaly více než tři tisíce amazoňanů ohnivých. Pokles jejich populace zapříčinily nejen živelné pohromy a odlesňování ostrova, ale také nelegální vývoz a černý obchod s papoušky. V roce 2006 přišlo čerstvě založené ACTP za vládou Svatého Vincenta a Grenadiny s návrhem projektu na ochranu amazoňanů ohnivých. Následovalo pět let úzké spolupráce, po nichž obě strany podepsaly dohodu o spolupráci. Její součástí je i koordinace chovných programů v Německu a na Svatém Vincentu. Dva mladí samečci, které ACTP pošle na Svatý Vincent, nebudou vypuštěni do přírody, ale posílí tamní záchrannou stanici, které se v posledních letech nedaří amazoňany rozmnožovat.

K TÉMATU: První odchované mládě amazoňana ohnivého v německém ACTP

„Bohužel, naše obavy o to, že papoušci ve stanici na Svatém Vincentu se přestanou rozmnožovat, se potvrdily. S příchodem těchto dvou samců a obrovským předsevzetím doufáme, že se opět dostaví chovatelské úspěchy,“ uvedlo ACTP již loni v říjnu na své oficiální stránce na Facebooku. Příchod dvou samců umožní vytvořit dva nové chovné páry. „Další ptáci budou následovat, aby se rozšířil chov v obou zemích a nadále se obohatil chovný program,“ doplnil manažer lesní správy Richards. Vláda Svatého Vincenta a Grenadiny zároveň podepsala novou dohodu s ACTP o technické spolupráci, která kromě jiného umožní vyvézt do Německa další nepříbuzné amazoňany ohnivé do tamního chovu.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..