Australská federální vláda nepotrestá vykácení stovek hnízdních stromů pro kakaduy havraní

File source: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red_tailed_Black_Cockatoo_in_flight.jpg

Bez trestu pro národní vládu australského státu Victoria zůstane vykácení stovek stromů, v nichž hnízdí ohrožení kakaduové havraní. Federální australská vláda proti tomuto zásahu do životního prostředí, který proběhl již v roce 2015, nepodnikne žádné právní kroky, informoval deník The Guardian na základě sdělení ornitologické organizace BirdLife Australia. Ta považuje kácení za „svévolné zničení“ hnízdního biotopu, i když k odstranění stromů mělo dojít kvůli jejich napadení kůrovcem. Informaci o tom, že kácení zůstane bez trestu, získala BirdLife Australia od federálního australského ministerstva životního prostředí na základě práva na svobodný přístup k informacím.

Soukromníci dostali pokuty, stát nikoli

„Je to jasná ukázka selhávání národních zákonů o ochraně přírody a rizika ponechání důležitých enviromentálních rozhodnutí na jednotlivých státech, jak to plánuje federální vláda,“ upozornila organizace BirdLife Australia, podle níž se ukázalo, že je nutné zřídit nezávislý národní regulační orgán pro ochranu životního prostředí. Podle dokumentů, které organizace získala od federálního ministerstva životního prostředí se resort o kácení dozvěděl v roce 2015 poté, co ochránci přírody zapojení do záchranného projektu kakadua havraního opakovaně varovali vládu státu Victoria, že by měla pro svůj záměr s kácením stromů v hnízdních biotopech tohoto ptáka získat souhlas od federální australské vlády, jak jí to určuje federální zákon o ochraně životního prostředí.

Federální vláda zahájila vyšetřování a u dvou podobných případů, kdy došlo ke kácení na pozemcích soukromých majitelů, uložila pokuty ve výši 220 a 70 tisíc australských dolarů (v přepočtu 3,6 a 1,1 milionu korun). Viktoriánskou vládu ale za stejný prohřešek nepokutovala. Podle BirdLife International to je jasné varování, co by se mohlo stát, kdyby federálním parlamentem prošel návrh zákona na další přenášení pravomocí federální vlády na jednotlivé národní kabinety. Kakaduové havraní jsou ve Victorii zařazeni mezi ohrožené druhy a vyskytují se pouze na malém území v jihozápadní části země a v přilehlé oblasti v sousední Jižní Austrálii. Živí se výhradně semeny šišek jehličnanů, v jejich dutinách také hnízdí. Právě tyto stromy nechala vláda Victorie vykácet.

Australští genetici prověřili poddruhy kakadua havraního. Navrhují jeden zrušit a jiný zavést

Dopad na kakaduy byl minimální, míní mluvčí ministerstva

Případu si jako první všiml v únoru 2015 tehdejší předseda záchovného programu kakaduů havraních Tim Burnard, když podél silnice mezi městy Casterton a Dartmoor narazil na stovky pokácených stromů. Tehdejší viktoriánská vláda nechala odstranit stromy, které mohly být potenciálně nebezpečné pro lesníky, kteří v regionu prováděli řízené požáry, jimiž likvidovali náletoviny. Ke kácení došlo ale o rok dříve před touto plánovanou údržbou lesů. Burnard proto napsal viktoriánskému ministerstvu životního prostředí, že postupuje bez souhlasu federální vlády, který pro takové případy potřebuje. Resort tak podle něj porušil federální zákon o ochraně životního prostředí a biodiverzity. „Dostupnost semen pro kakaduy byla již tak v oblasti nejhorší za posledních sedm let,“ uvedl ve svém dopise.

Tim Burnard napočítal 226 pokácených stromů, ale to byl jen zlomek z celkového počtu padlých jehličnanů, které nechala vláda vykácet na ploše 323 hektarů. „Bylo to svévolné zničení lesa,“ uvedl Burnard pro deník The Guardian. I když se situací zabývali inspektoři životního prostředí a dali ochránci přírody za pravdu, federální vláda zametla kauzu pod koberec. Mluvčí federálního ministerstva životního prostředí argumentovala jako sesterský resort ve Viktorii a v dokumentu, který poskytla organizaci BirdLife Australia, je řada pasáží začerněna, takže ani není možné zjistit, jaké řešení vládě navrhovali policisté, kteří případ vyšetřovali. Podle mluvčí viktoriánského ministerstva životního prostředí nemělo kácení na místní populaci kakaduů havraních zásadní vliv, proto úřad ani nekontaktovat federální resort a nevyžádal si od něj souhlas.

Australské ornitology i veřejnost nadchl mutační kakadu havraní se žlutým peřím

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Peter Campbell

Předchozí článek

Státní veterinární správa varuje před nákupem neodstavených mláďat papoušků

Dálší článek

Brazilcům se začalo dařit odchovávat ary kobaltové. Zoo Sao Paulo letos hlásí čtyři mláďata

2 Comments

  • Tohleje spiknuti. mezi vladou. domluvyly jste se na nemozne blbovyne. jednu rasu zrusit a zavyst druhou. . vy jste silenci. a ne vladni poradci. nejradeji by ste vsechny zvirata a exo ptactvo vyvrazdily. a postavyly tezidla na ropu. a hrabaly a hrabaly a do chcipnuti. vy jste zlocinci a nic jineho . nenadepisujte se jako vladni poradci ale bandou zlocincu a spiklencu KakaduN Havrani musi zustat tam odkud pochazeji.. Bzi hnev bude na vas poslan

    • už to nehul

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější