Státní veterinární správa varuje před nákupem neodstavených mláďat papoušků

Do boje proti prodeji neodstavených mláďat velkých druhů papoušků se zapojila Státní veterinární správa. Ta již koncem září založila na svém webu www.svscr.cz speciální rubriku věnovanou nákupu zvířat, v níž věnuje samostatnou sekci nákupu ptactva. Na upozornění serveru Ararauna.cz ji nyní doplnila i o varování před nákupem mláďat papoušků před jejich odstavením, kdy ještě nejsou schopna sama přijímat pevnou potravu, nejsou zcela opeřena a neumí létat. Jde o další krok v kampani proti těmto nekalým praktikám takzvaných dokrmovačů, kteří se snaží svým zákazníkům namluvit, že koupí neodstaveného mláděte, které si musí sami dokrmit speciální dokrmovací kaší, si svého mazlíčka lépe ochočí.

„Rozšířenou praktikou je prodej nedovyvinutých mláďat ve jménu snazšího ochočení. Avšak umělý dochov je disciplína vysoce odborná, s často nejistým výsledkem i v rukou zkušeného chovatele. Určitě byste nechtěli, aby proces ochočování vyústil v týrání, případně skončil smrtí zvířete,“ uvádí Státní veterinární správa ve výčtu rad, jak nakupovat exotické ptáky. Navíc zájemce o papoušky nabádá: „Před koupí se přesvědčte, zda zvíře samostatně přijímá pevnou potravu a je opeřeno.“ Prodej neodstavených mláďat velkých druhů papoušků, zejména pak arů, kakaduů, žaků či amazoňanů, do rukou nezkušených majitelů často končí fatálními zdravotními problémy mláděte a nezřídka i jeho úhynem.

Zveřejňujte jména chovatelů, kteří prodávají nedokrmená mláďata papoušků!

Výzvu chystají i východočeští Exotáři

Na vině jsou především prodejci takových mláďat, kteří zneužívají neznalosti zájemců a dokáží jim namluvit, že dokrmení a odstavení mláděte, které ještě není zcela opeřeno, ale už si s ním mohou jeho nové majitelé hrát, je jednoduché. Opak je pravdou. Noví majitelé takového ptáka netuší, jakou konzistenci a teplotu by měla mít dokrmovací kaše a že se tyto veličiny v průběhu času, jak mládě roste, musí měnit. Neví, jak si poradit se špatně trávícím mládětem, že příliš teplou kaší mu lze popálit vole, jehož kůže odumře a odpadne, takže ve volátku vznikne díra, kterou je nutné zašít. Neumí si poradit se základními infekcemi a bakteriemi a nemají tušení, že v případě jakéhokoli počínajícího zdravotního problému je nutné mládě okamžitě odvést ke specializovanému veterináři.

Zapojení Státní veterinární správy do veřejné výzvy proti kupování neodstavených mláďat papoušků je jedním z mnoha kroků v probíhající kampani proti těmto praktikám. Obdobnou výzvu chystá i chovatelská organizace ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy, která hodlá s tímto tématem oslovit centrály všech specializovaných exotářských organizací v České republice. Server Ararauna.cz zase pracuje na bannerové kampani, která na sociálních sítích upozorní zájemce o koupi mláďat velkých druhů papoušků, jak mohou skončit předčasně prodávaní domácí mazlíčci. V další fázi se téma posune do mainstreamovějších médií a také do rádií a televizí. Cílem kampaně je vzdělat zájemce o koupi papoušků, jak by mělo vypadat správně odstavené mládě a co všechno by mělo umět, než se vydá do svého nového domova.

Úvodní foto: Flickr.com / Sparkey Davis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..