Brazilské úřady při operaci proti pašerákům zabavily 172 exotických ptáků, brokovnice a mrtvá zvířata

UVNITŘ VIDEO – Šest brokovnic, sedm mrtvých zvířat a 172 exotických ptáků zabavili inspektoři brazilského Institutu pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio) během operace Curupira 8, která proběhla druhý zářijový týden v brazilském státě Alagoas. Při zátazích v obcích Murici, Messias, União dos Palmares, São José da Lage a Flexeiras bylo zadrženo pět osob, které byly obviněny z nezákonného lovu a nedovoleného držení zbraní. Inspektoři uložili sedm pokut ve výši přes 10 tisíc brazilských realů (v přepočtu 42 tisíc korun). Operace koordinovaná ICMbio měla podporu Institutu pro životní prostředí (IMA), enviromentální policie (BPA) a vojenské policie (PM). Informaci o ní se zpožděním vydal ICMbio na svém webu.

Mezi zabitými zvířaty byli pásovci, nosál, mravenečník, divoké prase a paka nížinná. Zasahují jednotky zničily na 200 klecí a záklopek a 11 tetovacích salonů. Podle Marca Antônia de Freitase, analytika životního prostředí a vedoucího Ekologické stanice v Murici se jednalo čtvrtou operaci ICMbio v letošním roce, která proběhla v tomto regionu. „Potírání ekologické kriminality je trvalým a zásadním úkolem inspekce,“ prohlásil Freitas. „Při těchto operacích vždy počítáme s podporou partnerů, jako je IMA a policie,“ dodal. Institut nezveřejnil, jaké druhy exotických ptáků zabavil, ale zveřejnil z akce jedinou fotografii, na které je zabavený amazoňan oranžovokřídlý. Papoušci jsou nejčastěji obchodovanými ptáky v Brazílii.

Za pašování ptáků hrozí šest měsíců až rok vězení

Inspektoři během operace poučili místní obyvatele o kultuře chovu volně žijících ptáků v zajetí. Některé opeřence ICMbio vypustilo hned do přírody, část ale musela být převezena do záchranné stanice k rekonvalescenci. Zabavení ptáci, mezi nimiž nechyběli ani exotičtí pěvci, byli určení pro černý trh. Prodávajícím i kupcům takových zvířat přitom hrozí správní řízení, vysoká pokuta a také trest odnětí svobody od šesti měsíců do jednoho roku. Podle zákona na ochranu původních druhů zvířat z roku 1998 je trestné držet v zajetí jakýkoli původní brazilský druh zvířete bez patřičného povolení od agentury ochrany životního prostředí. Brazilské druhy papoušků si zájemci mohou kupovat pouze ze státem autorizovaných chovů a obchodů s domácími mazlíčky.

Takový chovatel poté musí požádat o vydání licence zanesené do kontrolního a monitorovacího systému pro amatérské chovatele ptáků. Tuto licenci mohou získat pouze lidé starší 18 let a nikoli pro komerční účely přeprodeje ptáků. Licence se vztahuje výhradně na původní brazilské druhy ptáků. Brazílie nedávno uvažovala o vydání generálního pardonu vlastníkům původních druhů papoušků, kteří je drží nelegálně minimálně osm let. Ptáci by neměli vykazovat znaky týrání a špatné péče. Loni na podzim to navrhl prezident Brazilského institutu životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA) Eduardo Bim na základě žádosti manželky ministra Nejvyššího soudního dvora Geralda Og Fernandese. Dosud byli všichni ptáci bez prokázání legálního původu zabavováni.

Brazilci přestanou zabavovat nelegálně chované ochočené papoušky, pokud jsou v domácnosti osm a více let

Úvodní foto: Úvodní foto: ICMbio / Marco Antônio de Freitas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..