Seriózní výzkum se zabývá otázkou, proč se kakaduové v Austrálii hrabou v popelnicích

UVNITŘ VIDEO – Čím to, že v australském Stanwell Parku, jižním předměstí Sydney, začali kakaduové žlutočečelatí vybírat zbytky potravin z popelnic? Touto otázkou se zabývá vědec John Martin z nevládní organizace Taronga Conservation Society Australia. Právě ve Stanwell Parku se totiž podle všeho tito papoušci naučili otevírat víka popelnic a toto „umění“ rozšířili za hranice obce. Seriózní výzkum má nyní přijít na to, co vedlo kakaduy k tomuto chování a kam až se vybírání popelnic skupinkami kakaduů rozšířilo. „První taková pozorování máme zdokumentovaná z doby před pěti lety, kdy se o tomto jevu psalo v místních novinách a opravdu se zdá, že kakaduové s tím začali právě ve Stanwell Parku,“ řekl Martin zpravodajskému serveru ABC.

Papoušci se postupem času naučili různé techniky, jak se dostat k obsahu popelnic a nezastavily je ani těžké cihly, které někteří obyvatelé Stanwell Parku dávají na víka popelnic, aby kakaduům jejich snahu znemožnili. John Martin předpokládá, že se papoušci pouze adaptovali na místní podmínky a díky své přirozené inteligenci zjistili, že v popelnicích se nachází kromě jiného i potraviny. „Takže se skutečně naučili otvírat kontejnery pro domácnosti a prohrabávat se v nich, aby využili zbytky jídla, které vyhazujeme a mohou být potravou pro tyto papoušky,“ míní Martin. „Z hlediska výživy kakaduů to není zase tak velký problém, ale je to trochu nezbedné chování,“ dodává s tím, že papoušci obvykle udělají okolo popelnice velký nepořádek.

Každé ráno kontrolují ulice, zda nepřibyly popelnice

Snahy některých obyvatel zatížit víka popelnic cihlami vyšly vniveč, papoušci se je brzy naučili odstrkat zobákem na kraj popelnice a shodit na zem. „Stále se jim daří tato víka otevírat a my se o jejich technikách chceme dozvědět více prostřednictvím našeho výzkumu,“ uvedl John Martin, který místním kakaduům věnuje již třetí studii v řadě. „V těch předchozích jsme se dozvěděli, že tito ptáci jsou ve skutečnosti docela líní, co se týká pohybu. Někteří se neustále zdržují pouze v okruhu pěti kilometrů,“ popsal vědec. „Dokonale znají všechny ulice ve svém perimetru a vědí, co se v nich přes noc změnilo, takže když se u vozovky objeví popelnice, hned na ni zaměří svoji pozornost.“ Vědce nyní zajímá, jak si papoušci mezi sebou předávají dovednost v otevírání vík popelnic.

„Otázka zní, zda je toto chování mezi kakaduy běžné a jak se šíří po okolí?“ ptá se John Martin. „Provedli jsme opravdu fantastický výzkum v Stanwell Parku v severní oblasti Wollongongu, ale musíme se také dozvědět, zda se stejné chování neobjevilo i kdekoli podél severních pláží Wollongongu nebo v okolí jezera Illawarra,“ vysvětluje vědec. Další v pořadí má být město Bege a metropole Sydney. V otevírání a vybírání popelnic si kakaduové žlutočečelatí v ničem nezadají s novozélandskými papoušky nestory kea, kteří vyvinuli hned několik technik, jak se dostat k jejich obsahu, včetně spolupráce několika ptáků najednou. Nestorům kea neujdou ani popelnice, které mají přes víko řetěz uzamčený zámkem.

Kakadu žlutočečelatý okupuje australská města. V Sydney je už pátým nejčastějším ptákem

Úvodní foto: John Martin / ABC.net.au

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..