S ptačími burzami a výstavami je opět konec, spíš než kvůli vládním omezením ale z obav návštěvníků

Pouhé čtyři měsíce jsme si mohli užívat obnovených ptačích burz a výstav. Po jarní vlně koronaviru mohly tyto akce otevřít své brány 25. května, od tohoto týdne je však zase na nějakou dobu zřejmě zavřou. Podle ministerstva zdravotnictví zatím na dva týdny, nic však nenasvědčuje tomu, že by se situace změnila do konce roku či spíše do příštího jara. Současná vládní opatření proti šíření koronaviru totiž snižují limity počtu účastníků hromadných akcí ve vnitřních prostorách na 500 lidí, pokud budou všichni sedět, což se u burz neděje. U venkovních sportovních a kulturních akcí platí limit 2 000 sedících účastníků, u vnitřních akcí může být maximálně tisícovka sedících. Tomuto nařízení nevyhovuje žádná z ptačích burz v Česku, leda by se konala venku a organizátoři ji prohlásili na kulturní akci, nebo byla rozdělena do několika sekcí. Ministerstvo však připouští výjimky pro veletrhy, výstavy a trhy, takže v konečném důsledku závisí především na organizátorech burz, jak se k situaci postaví.

Zrušeny byly první výstavy, provoz omezují i zoo

Již začátkem tohoto týdne zrušila svou tradiční výstavu, která se měla konat tuto sobotu 26. až pondělí 28. září, základní organizace Českého svazu chovatelů v Třebechovicích pod Orebem. Akce se každoročně koná v době, kdy je v neděli v blízkém Týništi nad Orlicí velká ptačí burza, takže nemálo účastníků navštíví obě místa. Letos se ale nebude konat jak výstava v Třebechovicích, tak burza v Týništi. „Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci jsou Ptačí trhy 27.9.2020 ZRUŠENY,“ informují pořadatelé burzy v Týništi na svém webu. Nadále sice avizují na 10. října celostátní výstavu klubu Australek, ale i ta může být podle sdělení pořadatelů zrušena, pokud se epidemiologická situace s šířením koronaviru do dvou týdnů nezlepší.

Určitým omezením prochází i zoologické zahrady. Ministerstvo zdravotnictví jim sice nenařídilo zavřít pro veřejnost, ale samy z obavy před nákazou zvířat omezují přístup do některých expozic. Pražská zoo například tento týden uzavřela pro veřejnost pavilon Indonéské džungle a expozici Ostrov lemurů, aby zabránila přenosu koronaviru na primáty, kteří jsou touto nemocí ohroženi stejně jako lidé. Návštěvníci budou moci opice sledovat alespoň prostřednictvím krátkých videí, která s nim natáčí jejich ošetřovatelé a poté je vyvěšují na speciální YouTube kanál „Krátce ze zoo“. Stejná videa jsou k vidění také na televizoru Samsung QLED 8K umístěného ve výloze Vzdělávacího centra směrem k Ostrovu lemurů – zde ovšem v nejvyšším rozlišení 8K.

EXOTA Olomouc se letos neuskuteční, organizátoři ji kvůli koronaviru přesunuli na říjen 2021

EXOTIKA v Lysé nad Labem bude

Žádná omezení, s výjimkou používání roušek ve vnitřních prostorách, naopak nemá Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Letos tato zoo začíná nebývalý návštěvnický boom a její provozovatelé věří, že nebudou muset omezovat provoz minimálně do konce října či do 17. listopadu, kdy tradičně ukončují sezónu a veřejnosti se otevírají zase až na jaře následujícího roku. Bez omezení by měla proběhnout také říjnová výstava EXOTIKA 2020 na Výstavišti v Lysé nad Labem. To si totiž současná opatření ministerstva zdravotnictví vysvětluje jinak. „Týkají se především stravovacích zařízení a sportovních akcí. Na výstavy a veletrhy se nevztahují, protože ty nepředstavují zvýšené epidemiologické riziko,“ píše výstaviště na svém webu a cituje z ministerského webu, že výjimku z opatření tvoří schůze ústavních orgánů, soudů, výstavy nebo trhy a veletrhy.

„Přípravy na následující akce na našem výstavišti tak nadále intenzivně pokračují. Již 8. až 11. října proběhne výstava Zemědělec, v termínu 28. října až 1. listopadu pak bude následovat oblíbená EXOTIKA. I nadále jsou na lyském výstavišti v platnosti pravidla jako oddělené vnitřní sektory, povinnost nošení roušek, rozšířené koridory v halách i dezinfekce prostor,“ uvedlo Výstaviště Lysá nad Labem. Obdobná akce, mezinárodní výstava EXOTA Olomouc, byla pro letošní rok zrušena již v jarních měsících a uskutečnit se má v příštím roce (na rozdíl od EXOTIKY se EXOTA koná pouze jednou za dva roky).

Janovské setkání chovatelů bylo zrušeno, v Litomyšli je ohnisko koronaviru

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

V Kamerunu zadrželi pašeráka s osmi papoušky žako. Hrozí mu tři roky vězení a vysoká pokuta

Dálší článek

Seriózní výzkum se zabývá otázkou, proč se kakaduové v Austrálii hrabou v popelnicích

3 Comments

  • Dobrý den, je mi z toho smutno, že si to lidé ruší sami, protože to má opravdu jasnou vyjímku v nařízeních – výstavy, trhy, burzy, veletrhy. Je mi to líto, protože pro chovatele je to někdy téměř jediná možnost, jak představit a nabídnout svůj odchov ostatním a od ostatních něco koupit. M. Štrbáková

  • Prosím než začnete psát tyto domněnky, zjistěte si prosím aktuální nařízení. Burzy výstavy a trhy se mohou konat, omezení pouze roušky a limity účastníků. Nešiřte prosím nepravdivé informace

  • Kdo nekdy navstivil ptaci burzu v Prerove, Tynisti, Kladne i jinde, vi, ze zde nelze dodrzet hygienicke predpisy a hrozi to pokutami pro organizatory, epidemiologickou katastrofou. Navic s prumernym vekem ucastniku 70 let!!! Lze to poradat, ale musite dodrzet RRR – rousky celou dobu vsichni vcetne prodejcu (kdo nema nasazenou ihned vyhodit), ruce (vsude rozmistene desinfekce, nejlepe bezdotykove), rozestupy (dva metry mezi lidmi jsou iluzorni). Jiste se najdou ignoranti, riskujici ci hlupaci, co se pozenou a na vsechno kaslou, nejen na svoje zdravi, ale hlavne na zdravi ostatnich, pribuznych, znamych. Ty ale nemuzeme adorovat, zaslouzili by par facek. Jsou nebezpecni svemu okoli.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější